Her zaman ve her yerde adalet - Yavuz Selim DEMÄ°RAĞ
28 Ocak 2022 Cuma
İstanbul Hava durumu İstanbul 3°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Yavuz Selim DEMİRAĞ
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Her zaman ve her yerde adalet

ysd592@gmail.com
+
Aa
-
27 Ağustos 2020 Perşembe

Ali Suat Ertosun'u sevgili Şahap Yürekli sayesinde tanıdım. Türk hukukunun yüz akıdır. Bir kaç defa bu sütunda tesbitlerini paylaştım. Hukukun zirvesinde bir ismin adalet arayışı endişe verici, adalete en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde sözü yine Ertosun'a bırakacağım:

12 Eylül 1980 ihtilalinden önce Uşak ilimizin Ulubey ilçesine hâkim olarak atanmıştım. Ulubey marjinal sol literatürün söyleyişiyle kurtarılmış bölgelerdi, Dev-Yol'un hâkimiyetindeydi. 12 Eylül'den sonra Devlet, Ulubey'deki jandarma bölüğünü güçlendirmiş, başına bir subay koymuş, polis teşkilâtı kurmuş; Büyükkayalı ve Küçükkayalı köyleri ile Kutlubey kasabasındaki olayları önlemek için de Kayalı köyleri arasında yine bir subay komutasında geçici jandarma bölüğü yerleştirmişti. Olay çoktu, bazı köylere girilemiyor, şikâyetlerin ardı arkası kesilmiyor; dosyalarımız sık sık Uşak'a isteniyor ve inceleniyordu. Ulubey'de bizim tutuklamadığımız sanıklar, Uşak'a götürülüp orada tutuklanmaya başlamıştı. Adliye olarak bunalmıştık. Meslekten ayrılma noktasına gelmiştim. Bir akşam, evde televizyon izliyordum. Ast rütbelerde bir subay, hatırladığım kadarıyla bir teğmen veya üsteğmen, sol bir örgütün mensubu olmaktan tutuklanmıştı. Televizyona çıkan, sanırım emekli öğretmen olan babası yakınıyordu. "Tamam ben kusurluyum, hatamı günahımı kabul ediyorum. Oğlumu iyi yetiştiremedim. Oğlum ortaokulu, liseyi askeri okulda okudu. Kara Harp Okulunu ve sınıf okulunu bitirdi. Benim kadar, yıllarca Devletin de gözetiminde kaldı. Onların hiç mi kusuru yok?" demesini hiç unutamıyorum. Gerçekten de olayların büyümesinden, zamanında gerekli tedbirleri almayan Devletin hiç mi kusuru yoktu?

Bunlar nereden aklıma geldi. FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz darbe kalkışmasına katıldıkları gerekçesiyle Hava Harp Okulu öğrencilerinin mahkûmiyetleri ve annelerinin feryatları ile bir annenin basın yoluyla suç ve suçluyu övmek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından tutuklandığına ilişkin haberlerden.Daha önceden Yargıtay 16. Ceza Dairesinin; 14 ere verilen müebbet hapis cezalarını, "verilen emirleri yerine getirmekten başka çarelerinin olmadığı" gerekçesiyle bozduğu gazetelere yansımıştı.

Mevzuatımıza göre askeri öğrenciler, amirlerinden ve üstlerinden aldıkları yazılı ve sözlü emirlerin aksini yapamaz, emri doÄŸru bulmadığını sezdirecek hal ve harekette bulunamaz. 15 Temmuz 2016 darbe kalkışmasından sonra, resmi rakamlara göre yaklaşık 600.000 kiÅŸi hakkında iÅŸlem yapılmış; 280.000 kiÅŸi gözaltına alınmış; 95.000 kiÅŸi tutuklanmış; tutuklu-hükümlü sayısı 30.000'lerin üstünde iken, bu rakam bugünlerde 26.000'lara düşmüş; 125.000 görevli kamudan ihraç edilmiÅŸtir. Görüşümüz, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü soruÅŸturmalarında ve yargılamalarında, hak arama ve adil yargılanma ilkelerinin gözardı edildiÄŸi noktasındadır. Yapılan soruÅŸturmalarda en alttaki ibadet kesiminin üzerine gidilmiÅŸ, ortadaki ticaret ve en üstteki siyaset kesimlerinin üzerlerine gidilmemiÅŸ; talimatlarla hareket edilmiÅŸ olduÄŸudur. Ne olurlarsa olsunlar, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensubu olsalar bile bu kiÅŸilerin de hak arama ve adil yargılanma hakları vardır. FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mensuplarını mazur görelim, üzerlerine gitmeyelim demiyorum. Ancak, geçmiÅŸte Fetullahçıların hedefi olmuÅŸ, aÅŸağılamalarına ve karalamalarına maruz kalmış, kanunsuz dinlenmiÅŸ, bu kiÅŸilere ve yayın organlarına karşı mücadele ederek yüzlerce dava açmış ve açılan ceza davalarına müdahil olmuÅŸ, çoÄŸunu da bu örgüte mensup hâkim ve Yargıtay üyelerinin kararları ile kaybetmiÅŸ emekli bir Yargıtay Ãœyesi olarak; bu sanıkların da hak arama ve adil yargılanma  hakları bulunduÄŸunu kabul ediyorum. Burada Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Askeri Casusluk ve benzeri kumpas davalarda, üyesi olduÄŸum dönemin Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK'nın), yargı bağımsızlığı adına nasıl dik durduÄŸu, yapılan hukuksuzluklara ve yanlış uygulamalara karşı çıktığı unutulmamalıdır. FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü davalarında da adalete ulaÅŸmak isteniliyorsa, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK'nın) siyasi iktidarın güdümünden çıkması, verdiÄŸi kararlarla yargıya, hâkim ve Cumhuriyet savcılarına yol haritası çizmekten ve suç tarihini belirlemekten vazgeçmesi gerekmektedir. Adındaki 'Yüksek' sıfatını dahi koruyamayan ve en azından bunun mücadelesini vermeyen günümüzün HSK'sından bunu beklemek belki safdilliktir; ancak dileÄŸimiz, geç de olsa bunun gerçekleÅŸmesidir. Unutmayalım: Fatih Sultan Mehmet, "Aklı öldürürsen, ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde, millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün, adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün, Devlet de ölür."; Ahmet Hamdi Tanpınar, "Haksızlığı her kabul ediÅŸ, daha büyüğünü doÄŸurur."; Martin Luther King, "Bir yerdeki haksızlık, adalet için her yerde tehlikedir." diyor.

Sözün özü: Ne pahasına olursa olsun, her zaman ve her yerde adalet… Ä°lla adalet…   

 

 

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Rusya-Ukrayna krizinde ara buluculuk
Rusya-Ukrayna krizinde ara buluculuk
Armağan KULOĞLU
Rusya-Ukrayna krizinde ara buluculuk
Üç kulüp, Türkiye gibi yönetiliyor!
Üç kulüp, Türkiye gibi yönetiliyor!
Arslan BULUT
Üç kulüp, Türkiye gibi yönetiliyor!
İstanbul boğulurken gelen bereket
İstanbul boğulurken gelen bereket
Arslan TEKİN
İstanbul boğulurken gelen bereket
Bu faiz ve kur politikası ile çıkışımız olmaz
Bu faiz ve kur politikası ile çıkışımız olmaz
Esfender KORKMAZ
Bu faiz ve kur politikası ile çıkışımız olmaz
Ormanlar yanıyor Erdoğan yemekte
Ormanlar yanıyor Erdoğan yemekte
Orhan UĞUROĞLU
Ormanlar yanıyor Erdoğan yemekte
Siyasette adres sorunu!
Siyasette adres sorunu!
Özcan YENİÇERİ
Siyasette adres sorunu!
Soranlara sormayanlara…
Soranlara sormayanlara…
Selcan TAŞÇI
Soranlara sormayanlara…
AKP'nin bu hatası ile dolarda önce 14 sonra 18 aşılacak!
AKP'nin bu hatası ile dolarda önce 14 sonra 18 aşılacak!
Evren Devrim ZELYUT
AKP'nin bu hatası ile dolarda önce 14 sonra 18 aşılacak!