28 Haziran 2022 Salı
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

İBB'den yandaş vakıflara kültür etkinliği adı altında ödenek!

AKP’li belediyelerin kültür sanat etkinlikleri yandaşa yardım etkinliğine dönüşürken, ayrılan bütçe ise açıklanmıyor.

Haber Giriş: 25 Mayıs 2019 Cumartesi - 16:08
Son Güncelleme: 25 Mayıs 2019 Cumartesi - 15:55
Takip Et

İBB'den yandaş vakıflara kültür etkinliği adı altında ödenek!
+
Aa
-

İstanbul’da belediyelerin kültür sanat etkinlikleri son yıllarda ön plana çıkan alanlardan biri. 17 yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yönettiği İstanbul belediyelerinin kültür alanında işbirliği yaptığı kurumların başında İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İlim Yayma Cemiyeti geliyor.

"Mehmet Akif Ersoy" ve "Necmettin Erbakan", açılan kültür merkezlerinde en çok kullanılan iki isim olarak öne çıkıyor. Ramazan ayı etkinliklerinin yanı sıra, şair Necip Fazıl Kısakürek, Kudüs, Hocalı Katliamı, Kutlu Doğum Haftası, 15 Temmuz darbe girişimi etkinliklerde göze çarpan ortak temalar.

Deutsche Welle'den Burcu Karakaş'ın haberine göre "2000’lere dek sol, seküler-laik tonlara sahip, kompleks kültürel üretimler vardı. Muhafazakârlığın 2000 sonrası dönem boyunca deneyimlediği kesintisiz iktidar, dikkatlerin hızla kültüre yönelmesini sağladı. İktidarın kontrolündeki belediyeler makro düzeyde gelişen arayışların önemli bir cephesini oluşturuyor" diyen Dr. İrfan Özet örneğin, muhafazakâr belediyelerin Necip Fazıl ilgisinin tesadüfi olmadığı görüşünde.

Fatih-Başakşehir: Muhafazakâr Mahallede İktidar ve Dönüşen Habitus kitabının yazarı Özet, "O bir semboldü. Özellikle de Kemalist modernliğe karşı, muhafazakârlığın varoluşsal kaygılarını, arayışlarını sembolize ediyor" diye konuşuyor.

İrfan Özet, Necip Fazıl'ın muhafazakârlığın varoluşsal kaygılarını sembolize ettiği görüşünde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve kültür dendiğinde akla ilk olarak, Kültür A.Ş. geliyor. İBB bünyesinde kültür sanat hizmetleri sunmak için 1989’da kurulan şirketin genel müdürü Kemal Kaptaner, Aralık ayında yaptığı bir konuşmada, "Ulusal politikalara uygun bilgi üretimine katkıda bulunuyoruz" demişti.

"Fetih Ruhu, Fatih ve Gençlik Kompozisyon Yarışması", "Hocalı: Asrın Soykırımı", "20. Yılında Finans ve Diplomasi Merkezi Astana Konferansı", "II. Uluslararası Manevi Danıs¸manlık ve Rehberlik Kongresi", Sultan II. Abdülhamid’in vefatının 100. yıldönümü vesilesiyle anma etkinlikleri, İBB’nin son dönemde yaptığı etkinlikler arasında yer alıyor. 

İlçe belediyelerinin etkinlikleri neler?

"Milletlerarası Çağdaş Türk Alfabeleri Sempozyumu", "Sevdirerek Din Eğitimi", şehitlik kavramından bahsedilen "Şüheda’nın İzinde", Ensar Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen "İdeal Öğrenci" de, Sultanbeyli Belediyesi etkinlikleri arasında yer alıyor. Belediyenin sitesinde, Katı Atık Aktarma Merkezi’nde "Temizlikte Farkındalık Oluşturma" adlı etkinlikte 9‘uncu sınıf öğrencilerine konuşan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in, "Küresel güçlerin taşeronları olan terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Ülkemiz bir savaşın içerisinde" sözleri dikkat çekiyor.

"Kadınlara Özel Mukabele (Kur'an okuması) Programı", "Yeni Küresel Düzende Oyun Kurucu Türkiye", "Peygamberimizin Aile Eğitim Metodu", "Sultan 2. Abdülhamit Han Dönemi Dış Politika Stratejisi Yarışması", "Uluslararası İslam Ülkeleri ve Toplumları’nda Aile Sempozyumu" ise Sancaktepe Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerden bazıları…

Etkinlik takvimi nasıl oluşturuluyor?

Sancaktepe Belediyesi yetkilileri, "Kutlu Doğum Haftası" ile "Tasavvuf Sohbetleri" etkinliklerinin yanı sıra, çocuk tiyatroları ile üniversite hazırlık kurslarına yoğun ilgi gösterildiğini söylüyor.

Eyüpsultan Belediyesi yetkilisi, hem ihtiyaca hem de anket yaparak halkın talebine göre etkinlik takvimi oluşturduklarını dile getirerek, "Ancak bir alanda boşluk varsa halk talep etmese de düzenlenebiliyor. Mesela, karikatür okulu" diyor. Eyüpsultan Belediyesi, son iki senedir "Dünya 5’ten Büyüktür" temalı karikatür yarışması düzenliyor. İlham kaynağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olması sebebiyle defalarca sarf ettiği, "Dünya beşten büyüktür" sözü.

"NE KADAR HARCADIĞINI SÖYLEMEK ZOR"

"Dünya 5'ten Büyüktür" temalı karikatür yarışmasından
Kültür sanat etkinliklerine ayrılan bütçenin ne kadar olduğu sorusunun yanıtını bulmak oldukça güç. Eyüpsultan ve Bağcılar Belediyesi yetkilileri net bir rakam vermenin mümkün olmadığını belirtiyor.

Çünkü kültür müdürlüğünün yanı sıra belediye bünyesindeki başka müdürlükler de kültür sanat etkinlikleri yapıyor. Dolayısıyla bütçeden kültürel etkinliklere ne kadar ayrıldığına dair verilecek oranın gerçeği yansıtmayacağı belirtiliyor. Sultanbeyli ve Sancaktepe belediyeleri ise bilgi talebimize geri dönüş yapmadı.

Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın 2018 yılındaki açıklamasına göre belediye iştirakleriyle 2018 yılı bütçesi yaklaşık 42 milyar 600 milyon lirayı bulan İBB’de kültür sanat etkinliklerine 200 milyon lira ayrıldı.

İBB faaliyet raporlarında, Kültür A.Ş.’nin 2011 yılında 116 milyon TL olan gelirinin 2018’de 637 milyon liraya ulaştığı görülüyor. İBB Meclisi’nin önceki dönem üyesi CHP’li Tonguç Çoban, Kültür A.Ş. bütçesinin denetimi konusunda şeffaf olunmadığını savunuyor. "İBB şirketleri nerelere harcama yapılıyor, kime iş veriyor, kiminle iş yapıyor konuları gizli kapaklı. İktidarın menfaatine göre düzenlediği bir alan. Büyük ölçüde kamu kaynağı kullanmalarına rağmen ayrıntılı veriler paylaşılmıyor" diyor.

SAYIŞTAY: "KÜLTÜR A.Ş MEVZUATA AYKIRI DAVRANDI"

CHP’li Çoban, Kültür A.Ş.’ye ilişkin denetim raporları hakkında da bilgi verilmediğini iddia ediyor. "Bize ‘Sayıştay zaten denetliyor’ diyorlar. Ama Sayıştay’ın yaptığı denetime ilişkin de bilgi paylaşımı olmuyor. Adeta gizli ödenek gibi kullanılan bir alan, oysa şeffaf olması lazım" diye ekliyor. Kültür A.Ş. ise bütçe konusunda talebimize geri dönüş yapmadı. 

Panorama 1453 Tarih Müzesi, Miniatürk Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Türk Dünyası ve "İstanbul Kitapçısı" adlı 12 mekânın işletmesi de Kültür A.Ş.’ye ait… Ekim 2018 Sayıştay raporunda Kültür A.S¸’ye devredilen 178 gazete satıs¸ büfesinin ve "İ·stanbul Kitapçısı" s¸ubesi olarak degˆerlendirilmesi planlanan tas¸ınmazın ihalesiz olarak üçüncü kis¸ilere devredildiği ve Yerebatan Sarnıcı’nın işletme hakkının ihale mevzuatına aykırı bir şekilde kiralandığı tespiti yer alıyor.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

Osmaniye’de huzur ve güven uygulaması. 172 kişi gözaltına alındı
Osmaniye’de huzur ve güven uygulaması. 172 kişi gözaltına alındı
Osmaniye’de huzur ve güven uygulaması. 172 kişi gözaltına alındı
İstanbul'da uyuşturucu operasyonu
İstanbul'da uyuşturucu operasyonu
İstanbul'da uyuşturucu operasyonu
Göz neden seğirir tedavisi var mı?
Göz neden seğirir tedavisi var mı?
Göz neden seğirir tedavisi var mı?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 35 öğretim görevlisi alacak
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 35 öğretim görevlisi alacak
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 35 öğretim görevlisi alacak
Ondokuz Mayıs Üniversitesi 52 personel alacak
Ondokuz Mayıs Üniversitesi 52 personel alacak
Ondokuz Mayıs Üniversitesi 52 personel alacak
Ankara Üniversitesi 159 personel alacak
Ankara Üniversitesi 159 personel alacak
Ankara Üniversitesi 159 personel alacak
ABD’de 243 yolcu bulunan tren raydan çıktı: En az 3 ölü ve çok sayıda yaralı
ABD’de 243 yolcu bulunan tren raydan çıktı: En az 3 ölü ve çok sayıda yaralı
ABD’de 243 yolcu bulunan tren raydan çıktı: En az 3 ölü ve çok sayıda yaralı