İç ve dış siyasette hareketli günler - Burhan AYERİ
19 Ekim 2021 Salı
İstanbul Hava durumu İstanbul 16°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Burhan AYERÄ°
Burhan AYERÄ°

İç ve dış siyasette hareketli günler

burhanayeri@yahoo.com
+
Aa
-
24 Eylül 2020 Perşembe

Ä°YÄ° Parti geçen hafta sonu 2. OlaÄŸan Kurultayı'nı salgın ortamına raÄŸmen baÅŸarılı bir organizasyonla tamamladı. Kurultay geride kaldı ama yankıları sürüyor. Halk TV'de izlediÄŸim bir tartışma programının konusu da Ä°YÄ° Parti  kurultayı idi. Ä°lginç olan, geçmiÅŸleri en azından sosyal demokrat olanların Ä°YÄ° Parti'yi tartışmalarıydı. Meral AkÅŸener'in güçlü liderliÄŸine de dikkat çekilen programda enteresan görüşleri dinledik. Sonuçta Ä°YÄ° Parti'ye gelen oyların Genel BaÅŸkan Meral AkÅŸener'e verilen oylar olduÄŸu konusunda mutabık kaldılar.

Hiç yakışmadı

Bu arada adına "parti içi muhalefet" diyemeyeceğimiz bir tuhaflığa da tanık olduk. Adam kendini "İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı" diye tanıtıp telefonla programa bağlattı... İYİ Parti Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın aleyhinde ağzına geleni söyledikten sonra, "Şimdi partide hiç bir görevim yok"u patlattı. Bu nasıl bir siyasi ahlak, adını siz koyun...

Enis BerberoÄŸlu

Siyasette yeni bir gündem konusu da milletvekiliği düşürülen CHP'li Enis Berberoğlu'nun yeniden TBMM'ye dönüp dönemeyeceği... Durumu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un iki dudağının arasında gibi görünüyor. Eğer Şentop Anayasa Mahkemesi'nin kararını Meclis'de okutursa, bu iş kısa sürede hallolacak. Gazeteciler Şentop'u nerede görseler ilk soruları bu oluyor.

Onun cevabı da: Ha-vet...

Bakalım ne yapacak?..

BM ile telekonferans

Tarihinde ilk kez bir Türk'ün, Büyükelçi Volkan Bozkır'ın başkanlık ettiği BM Genel Kurulu'nun 75. toplantısı dün gerçekleşti. Bunca yıldan sonra Türkiye'nin başkanlık etme fırsatı yakaladığı bu toplantıda Volkan Bozkır'ın tek talihsizliği dünya liderlerinin katılmadığı toplantının korona salgını yüzünden video konferans yöntemiyle gerçekleştirilmiş olmasıydı. Üçüncü sırada konuşan Erdoğan'ın konuşması da her zamanki minvaldeydi. Hatta çoğu zaman Beştepe'den yaptıklarını çağrıştırdı. Cumhurbaşkanını TRT World kanalından seyrettim. Ha gayret... Bu gidişle İngilizce'de Emine Hanım'a yetişecek.

GevÅŸeme belirtileri

Fransız dolduruşuyla tırmanan Türk-Yunan gerliminin normale dönüşmekte olduğu farkedilmekte. Erdoğan'ın Doğu Akdeniz kongresi toplamada ısrarcı olması bunun önemli kanıtı. Biraz daha sabırlı olursak Türk ve Yunan liderlerini aynı masada görürüz.

Aslında bu iş çoktan olurdu. Ama nifak tanrısı Macron olmasa THY çoktan uçuşlara bile başlamıştı.

Kaz dağları oyulurken

Çevreciler Kaz Dağlarında altın arayanların kapısına grev gömleği astılar. Kim bu altın arayanlar diye baktım, hiç yabancı gelmedi. Şu anamızı seven ihaleci var ya, ta kendisi...

Ajans Gold'un ruhsat süresi çoktan doldu ama çalışmasını sürdürüyor.

Bu ne torpil?..

Yeter artık!..

En uzun tatil

Yine en tatlı haberi Uçan kuş'ta yakaladım. Gittikleri yazlıklarında salgın sebebiyle tatillerini uzatanlarla yapılan röportajları izledim. Koronayı fırsata çeviren çalışan beyler ve emekliler için bu dönemin en güzel tatili devam ediyor. Röportajlarda dikkatimi çeken, yazlıklarına doğalgaz bağlatanların, "Burada 2 yıl daha kalabilirim" diyerek önümüzdeki kışı da geçirmeye niyetli olduklarıydı.

Biraz da futbol

Futboldaki temsilcilerimiz bu akşam yine Avrupa sınavını çıkıyor. Galatasaray, Hırvatistan'ın temsilcisi Hajduk Spilt'i İstanbul'da konuk edecek. Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi 3. Eleme Turu'ndaki rakibi ise Portekiz'in Rio Ave takımı. Alanyaspor ise Rosenborg deplasmanında tur arayacak. Alınacak sonuçlar, takımlarımız kadar Türkiye için de çok önemli. Toplayacağımız puanların ülke puanına etkisini belirtmeye gerek yok. Bütün temsilcilerimize başarılar diliyorum.

Günün sözü:

Dağı çemen eğemez. Kaşgarlı Mahmud

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Kültürsüz başarı saman alevidir
Kültürsüz başarı saman alevidir
A. Yağmur TUNALI
Kültürsüz başarı saman alevidir
Sizin elinizde GAMER var mı?
Sizin elinizde GAMER var mı?
Arslan BULUT
Sizin elinizde GAMER var mı?
Reis Rejimi'nde vesayet
Reis Rejimi'nde vesayet
Arslan TEKİN
Reis Rejimi'nde vesayet
Devlet artık halkın babası değil
Devlet artık halkın babası değil
Esfender KORKMAZ
Devlet artık halkın babası değil
AKP'nin milleti kandırma hesabı
AKP'nin milleti kandırma hesabı
Orhan UĞUROĞLU
AKP'nin milleti kandırma hesabı
"Gafleti uzun olanın devleti zail olur"

Özcan YENİÇERİ
"Gafleti uzun olanın devleti zail olur"
Umut buluşması…
Umut buluşması…
Selcan T. HAMŞİOĞLU
Umut buluşması…
Psikolojik operasyon
Psikolojik operasyon
Vedat BAYRAM
Psikolojik operasyon
Ali Koç genelde haksız değil!
Ali Koç genelde haksız değil!
Murat TAŞKIN
Ali Koç genelde haksız değil!