İlber Ortaylı: "Kıbrıs'ta Türk varlığı şart"

İlber Ortaylı: "Kıbrıs'ta Türk varlığı şart"
Tarihçi İber Ortaylı, Türkiye'nin Kıbrısa müdahalesinin ardından dünyada önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Ortaylı, Kıbrıs'ın stratejik bir ada olduğunu belirterek, "Kıbrıs'ta Türk varlığı şart" ifadelerini kullandı.

Tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’nin ‘müdahalesi’nin ardından geçen 44 sene Ortadoğu ve dünyada önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, Kıbrıs’ın ‘artık stratejik önemli olan bir ada olduğunu’ söyledi. Ortaylı, adadaki Türk varlığının ‘artık şart’ olduğunu da ifade etti.

Hürriyet gazetesi yazarı Ortaylı, bugün (22 Temmuz) kaleme aldığı yazısında, Kıbrıs’ın stratejik önemine ve adada 44 yılda neler yaşandığına dair şunları söyledi:

"1974 çıkarması Yunanistan ve Kıbrıs’ı en zayıf anında buldu. Makarios ve tarafları EOKA ile çatışmaya düşmüşlerdi. Yunanistan yakın tarihinin en karanlık günlerini yaşıyordu ve kıta Yunanistan’ına sosyalistler de muhafazakâr liberaller de yani Karamanlis’in partisi mevcut rejimle karşı karşıyaydı. Kıbrıs müdahalesi Türkiye’de askeri yönetimin yeni kurulan bazı birliklerinin etkin olduğunu gösterdi. Özellikle kara ordusunun eğitimi, komando tugayları, deniz kuvvetlerindeki yeni düzelmeler bunda etkindir. Strateji iyi saptanmıştı. Kıbrıs Rumları ve Yunan birliği Türkleri harita üzerinde en müsait yerden Mağusa’dan beklerken çıkarma Girne’den yapıldı ve iki safhada muvaffak oldu. O günden bugüne Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi olayı işgal olarak niteliyor. Dış dünya 15 Kasım 1983’te ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımıyor.

"MÜDAHALENİN 44.YILINDA 'BUNUN' ÜZERİNDE DURMALIYIZ"

Fakat tanınmanın yolları değişmeye, kurumsallaşmış ilişkiler çoktandır ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu arada Türk tarafında da vahim hatalar yapıldı. Annan Planı’nın oylanması sırasında Kıbrıs Rum tarafının inatçı tavrı, Türk tarafında da kısmen adaya sonradan gelenler tarafından desteklenen görüşün reddine neden oldu. Yerleştirilen topluluğun içinde Kıbrıs’ın ekonomisine müspet katkısı görülenler daha çok Bulgaristan’dan getirtilen Balkanlı Türk unsurudur. Eğitim ve hayat tarzı bakımından yerlilerle daha iyi anlaşmaktadırlar.

Kıbrıs artık stratejik önemi olan bir adadır. Suriye’de Rusya’nın yerleşmesi, İngiltere’nin adadaki üsleri, Akdeniz’de dolaşan üstün teknikli Amerikan filosu Kıbrıs’taki Türk varlığını gerekli kılmaktadır. Müdahalenin 44. yılında bunun üzerinde durmalıyız. 44 yılda çok şeyler değişti. Değişen dünyayı, Türkiye’yi ve Kıbrıs’ı anlamak lazım."

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş