İnternetten Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır?

İnternetten Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır?
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen vergi borcu yapılandırma kanunu Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Vergi dairesine gitmeden de borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Peki Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır? Vergi borcu taksitleri ne zaman başlayacak? Vergi borcu internetten nasıl yapılandırılır.

 Resmi Gazete’de yayınlanan kanun sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK, başvuruların nereye, nasıl yapılacağına dair ayrıntılara ilişkin tebliğ ve genelge yayımlayacak. Yapılandırma başvurularının internet üzerinden de yapılacak. 

BAŞVURULAR İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞLADI!

Zehra Zümrüt Selçuk, işverenlerin başvurularını e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, elden ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK il müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine de yapabileceklerini bildirdi.

Yapılandırma yapılması için e-devlet ya da İnternet Vergi Dairesi'ne web sitesinden erişilerek yapılandırma adımları uygulanıyor.

İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-devlet'e giriş yapıp arama kısmına "Mükellefiyet Gerektiren Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme" kısmından yapılandırmayı gerçekleştirebiliyorsunuz. İnternet Vergi Dairesi'ne girdikten sonra sol tarafta bulunan "Yapılandırma İşlemleri" kısmından borçlarınızın tamamını yapılandırabiliyorsunuz.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş