İşsiz gençlik baba parasına muhtaç

İşsiz gençlik baba parasına muhtaç
İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas, gençlerin gelecek endişesi içinde olduğunu belirterek, "Sokakta gördüğümüz her 3 gençten 1'i işsiz durumda. Bu durum, gençliği bunalıma sokuyor" dedi. 

HALİL YATAR / YENİÇAĞ

İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanı Berna Sukas, gençlerin gelecek endişesi içinde olduğunu belirterek, "Sokakta gördüğümüz her 3 gençten 1'i işsiz durumda. Bu durum, gençliği bunalıma sokuyor" dedi. 
Gençlerin büyük çoğunluğunun gelecek endişesi içinde olduğunu belirten Berna Sukas, bu endişenin stres ve kaygı neticesinde psikolojik bunalıma dönüştüğünü hatırlatarak, "Bu duygular; onları. ülkemiz adına umutsuzluğa ve karamsarlığa itiyor. Gençlerle konuştuğunuzda aslında, kendilerine güveniyorlar, ancak, mevcut durumda, özellikle kamu kurumlarındaki nepotizm, kayırma ve kısa vadede çözümsüzlük duygusu içinde olduklarını görüyorsunuz. Bu da onları, umutsuzluğa sürüklüyor" diye konuştu.

Gençlerimizin içinde bulunduğu onlarca sorunun içinde, en önemlisini işsizlik ve gelecek kaygısı olarak gördüğünü söyleyen Berna Sukas, şöyle devam etti:
''Bu kaygı, gençlerden ailelere ve dolayısı ile toplumun büyük bir kesimine sirayet etmiş durumda. sokakta gördüğümüz her 3 gençten biri işsiz ve önündeki süreçte iş bulamayacağından endişeli. Dolayısı ile yoğun bir stres ve baskı hissediyor. Düşünebiliyor musunuz, arkadaşları ile kahve içmeye gidecek 25 yaşında bir üniversite mezunu genç, babasından 20 lira harçlık istemek zorunda kalıyor. O genç arkadaşımızın üzerindeki baskıyı hissedebiliyor musunuz? Ya da sinemaya gidecek, halı sahaya gidecek veya çok beğendiği bir kazağı almaya gidecek. Ancak; hep, birilerinden para istemek mecburiyetinde kalıyor. Bu baskıyı hissetmek istemeyen gençlerin azımsanmayacak kadarı ise üzülerek ifade ediyoruz ki, eve kapanıyor, sosyal medya ve internet oyunları ile vakit geçiriyor. Hayatlarının en önemli ve en verimli çağlarında, eve kapanmış, sosyal özellikleri körelmiş, umutsuz gençlerin bu denli çok olmasının; ülkemiz adına çok üzücü ve düşündürücü olduğunu bir kez daha yinelemek isteriz.  İktidar sahiplerini ise, bu durum konusunda üzerine düşeni yapması ve âcil tedbir alınması gerektiği konusunda hassasiyete davet ediyoruz. Ancak, üzülerek müşahede etmekteyiz ki; iktidarın gençlerin bu sorunlarına, göstermelik bazı kararlar almak dışında, çözüm adına yaptığı hiçbir eylem bulunmuyor. Hâlbuki; gençler masumane bir şekilde; düzenli, sağlıklı, varlıklı ve huzurlu bir ülkede yaşama hayali kuruyorlar. Çok şey mi istiyorlar?"

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş