İstifa eden THK Başkanı'nın dilekçesi ortaya çıktı

İstifa eden THK Başkanı'nın dilekçesi ortaya çıktı

THK Kayyum Heyeti'nin Başkanı Cenap Aşçı'nın istifa dilekçesi ortaya çıktı.

Türk Hava Kurumu Kayyum (THK) Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, görevden alınması için Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Aşçı orman yangınları döneminde lince kurban edildiğini söylerken, THK''nın borç batağından çıkarıldığını öne sürdü.  Aşçı, geçtiğimiz hafta perşembe günü basın toplantısı düzenleyerek, kendisi hakkındaki eleştirilere yanıt vermişti.

"ORMAN YANGINLARINDA LİNCE KURBAN EDİLDİM"

T24''ün haberine göre, Aşçı''nın istifa dilekçesindeki detaylar ortaya çıktı. Aşçı dilekçede, "orman yangınlarında lince kurban edildiğini" vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"2019 ve 2020 yılı içerisinde mahkemenizin desteği ve verdiği izinler doğrultusunda yapılanlar, gelir gider durumu detaylı yıllık raporlar halinde mahkemenize arz edilmiştir.  2021 yılında da yine mahkemenizin desteği ve verdiği izinlere istinaden görev yapılmaya çalışılmıştır. Ancak hepimizin yüreğini yakan orman yangınlarında pek çok mecra THK’yı ve özellikle şahsımı odağa koymuş, linç kampanyasına kurum ve ziyadesiyle şahsım kurban edilmek istenmiştir. Bu güzide cumhuriyet kurumu, 96 yıllık ulu çınar asla bu tartışmaların odağında olmamalıdır. Kurumun yeniden eski günlerde olduğu gibi milletin hizmetinde ve yüce milletimiz nezdinde saygın konumunu korumak hepimizin görevidir."

Dilekçesinin devamında, THK''nın "borç batağı"ndan çıkarıldığını ifade eden Cenap Aşçı, şöyle devam etti:

"Keza herhangi bir görev talebimiz yokken millete hizmet etmenin en temel ödevimiz aldığı anlayışıyla; bitmiş, tükenmiş, borç batağına saplanmış kurumda özveri ile çalışmalar yapılmış ve yapılıyorken ağır ve haksız ithamlarla muhatap olmak şahsımızı ziyadesiyle üzmüştür. Fedakârca çalışmanın karşılığı bu olmamalıdır. Banka borçları başarılı bir şeklide yapılandırılmış, vergi ve SGK borçları da aynı şekilde yapılandırılmıştır. Durma noktasına gelmiş işler yeniden yapılır hale getirilmiş, yeni işler yapılmaya başlanmış ve gelir elde edilmiştir.

THK''YI BORÇ BATAĞINDAN KURTARMIŞ

Verimsiz hantal yapı küçültülmüş ciddi tasarruf yapılmıştır. Borç batağından çıkılmıştır. Kurum kendisine yüklenen göre amacına uygun tüm işleri yapar ve yapabilecek hale gelmeye başlamıştır. Kurumu batıranlar, bunlarla hareket eden mihraklar ve maalesef bu kişilerin yalan ve iftiralarının peşinden gidenlerin haksız itham ve saldırıları da devam etmektedir.

Yukarıda verilen gerekçelerle etik kurallar ve geleneklerimiz de dikkate alınarak Medeniz Kanunu’nun 477. Maddesi uyarınca kayyımlık görevimden çekilmek istediğimi bildirir, sayın mahkemenizden bu madde uyarınca kayyımlık görevinden alınmam hususunda gereğini arz ederim."

İlgili Haberler