LGS 2019 sona erdi LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS 2019 sona erdi LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Sekizinci sınıf öğrencinin girdiği Liselere Giriş Sınavı (LGS) 2019 sona erdi. Sabah 09.30 itibariyle başlayan LGS'ye bir milyondan fazla öğrenci girdi. Peki LGS 2019 sonuçları ne zaman açıklanacak?

Liselere Giriş Sınavı (LGS) 2019 sona erdi. Saat 09.30'dan itibaren başlayan LGS 2019'da bir milyondan fazla öğrenci ter döktü. Erken saatlerden itibaren okullara gelen öğrenciler, sıkı güvenlik denetimlerinin ardından sınavların gerçekleşeceği sınıflara alındı.

LGS 2019 Türkiye'de 81 ildeki tüm il ve ilçe merkezlerinde gerçekleştirdi. Sınav 2 oturumda gerçekleşti. Toplamda 90 soruya yanıt veren öğrencilere birinci oturumda Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkilap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil; ikinci oturumda ise sayısal alandan sorular soruldu.

 Peki milyonlarca öğrenci ve velinin beklediği LGS 2019 sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS 2019 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilen sınav, iki bölüm halinde uygulandı.

Sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru yöneltildi. Öğrenciler birinci oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden soruları yanıtladı.

Sınavın birinci bölümünde 50 soruluk sözel alan için 75 dakika süre verilirken 40 soruluk sayısal alan testinden oluşan ikinci bölüm ise 80 dakika sürdü.

LGS kapsamındaki merkezi sınavla Türkiye genelinde bin 531 liseye öğrenci yerleştirilecek. Okulların toplam kontenjanı 139 bin 660 olarak açıklandı.

MEB'in "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına ilişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu"nda yer alan takvime göre, merkezi sınav sonuçları 24 Haziran'da "https://www.meb.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018'de ortaokullarda bulunma kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterin de eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

İstanbul Valiliği, 39 ilçedeki 505 okulda bulunan 10 bin 971 salonda uygulanan sınava, 191 bin 638 öğrencinin katılacağını bildirmişti.

Etiketler: , , , , ,
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş