MHP'li Vahapoğlu'nun siyanür teklifi Meclis'te gündeme alınmamış

MHP'li Vahapoğlu'nun siyanür teklifi Meclis'te gündeme alınmamış
MHP Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu'nun 26 Haziran'da siyanür satışlarının yasaklanmasıyla ilgili yasa teklifi sunduğu, ancak teklifin TBMM gündemine alınmadığı ortaya çıktı.

Son bir hafta içerisinde yaşanan siyanürle intihar vakaları Türkiye'nin gündemine oturdu.

İstanbul Fatih ve Antalya'da yaşanan intihar vakalarına bugün bir yenisi de İstanbul Bakırköy'de eklendi.

İstanbul Bakırköy Osmaniye'de bulunan bir dairede 1'i çocuk 3 kişi ölü bulundu. Kaymakamlık'tan yapılan açıklamada evde siyanür tespit edildiği belirtildi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre; MHP'nin 4 ay önce siyanür gibi öldürücü kimyasal maddelerin satışına sıkı denetim getiren bir kanun teklifi hazırladığı ancak teklifin TBMM’de gündeme bile alınmadığı ortaya çıktı.

MHP Genel Başkan yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu 26 Haziran günü TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle siyanür başta olmak üzere çevre ve insan sağlığına zarar veren her türlü kimyasal maddenin satışının internetten satışının yasaklanmasını istemişti.

Vahapoğlu teklifinin gerekçesinde de, “Kimyasal maddeler sağlığımızı tehdit etmektedir. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden maddeler piyasada ve internet ortamından rahatça satın alınabiliyor” demişti.

Teklifin yasalaşması halinde zehirli kimyasalların elektronik ortamda satışları engellenecek. Satış şartlarına da denetim getirilecek. Paketlerine de uyarıcı bilgi ve işaretler konulacak.

CHP’DEN İNTİHARLAR ARAŞTIRILSIN ÖNERGESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba İstanbul ve Antalya’da yaşanan ve 8 vatandaşın  siyanürle yaşamını yitirdiği olayların ardından Meclis araştırma önergesi verdi. Ağbaba, Ölümlerin ana nedeninin geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğunu savunan Ağbaba 11 Kasım’da verdiği önergede, konunun sosyal bir sorun haline dönüştüğüne dikkat çekerek araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Ağbaba önergesinde ‘’Ekonomide yaşanan durgunluğun en bariz sonucu olan geçim sıkıntısı, Türkiye toplumunda önü alınamayan derin bir travmaya sebep olmuştur. İntiharlar, yoksulluk, geçim sıkıntısı, işsizlik, borç ve çalışma koşullarından kaynaklanmaktadır” dedi.

4 BİN 418 KİŞİ

TÜİK’in yayımladığı verilere göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişinin yaşamına son verdiğine dikkat çeken Ağbaba, iktidarın ekonomide yaşanan durgunluğu ve kriz koşullarını görmezden geldiğini ve vatandaşların çaresizlik içerisinde yaşamlarına son verdiğini savundu. Ağbaba ‘’Toplu intihar vakalarının araştırılması ve bu olayların geçim sıkıntısı ve diğer ekonomik sorunlar ile olan ilişkisinin ortaya çıkarılması gerektiğini” de belirtti.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.