Erzincan İliç’teki altın madeninde siyanür boruları patladı; 20 ton Fırat Nehri'ne aktı

Erzincan İliç’teki altın madeninin siyanür borularından birisinin kırıldığı ve 20 ton civarında siyanürün çevreye yayıldığı jandarma tutanağına yansıdı.

Haber Giriş: 25 Haziran 2022 Cumartesi - 00:17
Takip Et
Erzincan İliç’teki altın madeninde siyanür boruları patladı; 20 ton Fırat Nehri'ne aktı
+
Aa
-

Erzincanlı Sedat Cezayirlioğlu isimli vatandaş İliç’teki altın madeninin siyanür borusunun patladığını ve siyanürün çevreye yayıldığını ileri sürerek, çektiği görüntüleri paylaştı.

İliç'te Amerika ve Kanadalılara ait altın madeninde siyanür borusunun patladığını iddia eden Cezayirlioğlu, siyanürün dereye boşaldığını ileri sürdü. Cezayirlioğlu, “Bu dere de aşağıda gördüğünüz Fırat nehrine boşalıyor” dedi.

ANKA haber ajansının haberine göre; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen Cezayirlioğlu, “Sizi acilen görev davet ediyorum… Binlerce ton siyanür Fırat’a karışmış” dedi.

'BİNLERCE LİTRE Mİ BİNLERCE TON MU BİLMİYORUZ'

Çevreci Avukat İsmail Hakkı Atal ise “21 Haziran Salı gecesi Erzincan’ın İliç’teki Amerika ve Kanadalılara ait altın madeni şirketinin siyanür borusunda patlama oldu. Ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir şekilde sabah 05.00’e kadar siyanür borusundan çıkan zehirli siyanür maddesi toprağa ve suya karıştı. Sabah 05.00’e kadar, artık binlerce litre mi binlerce ton mu ne kadar olduğunu bilmiyoruz, Sedat Cezayirlioğlu’nun çektiği videolarda gördüğümüz üzere patlayan borudan çıkan siyanür bütün her yeri yakmış ve yıkmış" ifadelerini kullandı.

'DEPREM UYARISI YAPILMIŞTI, DEPREM OLMADAN BORULAR PATLIYOR'

Altın madeninin kapatılması gerektiğini vurgulayan Atal, şunları söyledi:

"Biz bölgede çalışma yaparken, 27 Mayıs 2022’de maden atık havuzunun ve madenin de üzerinde olduğu Yedisu fay zonunda bir deprem oldu. 4,2 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Arkasından Prof. Dr. Naci Korur bir açıklama yaptı. 1794’den bu yana 7 şiddetinden büyük deprem olmayan bu bölgede her an 7 şiddetinden büyük bir deprem olabileceğini söyledi.

Dolayısıyla bu Amerika ve Kanadalılar ait altın şirketi, şu an çok büyük deprem riski içinde. Daha bir deprem, jeolojik hareketlilik meydana gelmeden, durduk yerde, kendi kendine siyanür boruları patlıyor. Doğa ve ekosisteme karışıyor.”

20 TON SİYANÜRÜN YAYILDIĞI JANDARMA TUTANAĞINDA

Başsavcılık, iddiaları araştırmak üzere TCK'nin "çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkların toprağa, suya veya havaya verilmesi" hükmünü içeren 182'nci maddesinde düzenlenen "çevrenin taksirle kirletilmesi" suçundan soruşturma açtı. Jandarma ekipleri soruşturma çerçevesinde işletmenin bulunduğu bölgede herhangi bir çevre kirliliği olup olmadığı konusunda inceleme yaptı. Altın madeninin siyanür borularından birisinin kırıldığı ve 20 ton civarında siyanürün çevreye yayıldığı jandarma tutanağına yansıdı.

İLGİLİ HABERLER


HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Hasan 25.06.2022 03:09
ORMANLARIMDAN bir ağaç kesenin BOYNUNU VURDURURUM diyen padişah kimdi...
 
Vatandaş 25.06.2022 01:39
Fıtratında var. Dere ırmağa akmayıp dağa mı akacak?