Mustafa Balbay: “Yakın gelecekte altıncı reform var”

Mustafa Balbay: “Yakın gelecekte altıncı reform var”
Cumhuriyet gazetesi yazarı Balbay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yargı paketine tepki göstererek Meclis’e ne zaman geleceğinin belli olmadığını söyledi.

Cumhuriyet gazetesi Mustafa Balbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘yargı reformuna’ tepki gösterdi. Balbay, her açıklanan reformun yargıda erozyona sebep oluğunu belirterek, “Bu reformun son şeklinin ne olacağı belli değil... Meclis’e ne zaman geleceği belli değil...
Önceki uygulamalar dikkate alındığında son dakikada ekleneceklerin olup olmadığı belli değil... Öyle anlaşılıyor ki, belli olan tek şey şu: Yakın gelecekte altıncı reform var!” dedi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay’ın “Ortasından reform geçen yargı” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“İktidar ne zaman “büyük bir reform yapıyorum” dese, akla ilk şu geliyor:
Acaba nereleri bozacaklar?
Yargı reformları on yıldır aynı şekilde seyrediyor; her seferinde yargıyı biraz daha erozyona uğratarak...
2009’da yapılan ilk yargı reformuyla, hukukun her tarafına müdahale edebileceklerini gördüler. 2010’da bu hızla yargıyı, FETÖ-15 Temmuz sürecine giden yola soktular. 2010’daki anayasa değişikliklerini de içine alan reform, yargının her tarafında örgütlenmiş olan FETÖ’nün yargıyı yönetme gücü elde etmesini sağladı. Pensilvanya’dan dile getirilen, “Keşke ölüler de mezarındankalkıp oy kullansa” temennisi bir bakıma talimat oldu.
AKP, yargının elden gittiğini 2011’de anladı! Toparlamak için 2015’te bir “reform” daha yapsa da kâr etmedi. 2017’de anayasa değişikliklerini, TBMM’nin işlevinin törensel hale getirilmesini, rejimin altüst edilmesini içeren dördüncü “reform” geldi. Mühürsüz oylarla kabul edilen değişiklikle Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) tümüyle Saray’ın tercihlerine bırakıldı. Üç ayrı kurum üye belirliyor gibi, ama tümünün merkezi aynı. Özetlemek gerekirse; kurulun üçte birini Recep, üçte birini Tayyip, üçte birini Erdoğan belirliyor.”

“MECLİS’E NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ DEĞİL”

Balbay yazsında ayrıca söz konusu paketin Meclis’e ne zaman gelceğinin ve tasasrının son şeklinin belli olmadığının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de en önemli sorunlardan birinin hukuk güvenliği olduğu son reformla birlikte iktidar tarafından da kabul edilmiş oldu.
Bu reformun son şeklinin ne olacağı belli değil...
Meclis’e ne zaman geleceği belli değil...
Önceki uygulamalar dikkate alındığında son dakikada ekleneceklerin olup olmadığı belli değil...
Öyle anlaşılıyor ki, belli olan tek şey şu:
Yakın gelecekte altıncı reform var! “

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58