Hurda dedikleri THK uçakları test uçuşunda şov yaptı

Hurda dedikleri THK uçakları test uçuşunda şov yaptı
AKP'li isimlerin büyük orman yangınlarında ‘hurda’ diyerek orman yangınlarında kullanmadıkları Türk Hava Kurumu’na (THK) ait 2 uçak Bodrum’da test uçuşu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde ve yıllarda Türkiye’de gerçekleşen yangınlarda yüzlerce hektar alan yanarken sekiz kişi hayatını kaybetmişti. 28 Temmuz –12 Ağustos 2021 yılları arasında, sadece Muğla ve Antalya’da yanan ormanlık alan yaklaşık 124 bin hektar. Türkiye yangınlarla boğuşurken birkaç yıl öncesine kadar yangınla mücadelede kullanılan Türk Hava Kurumu’na (THK) ait uçaklar ise ‘bakımsız ve yetersiz’ oldukları gerekçesiyle hangarda tutulmuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, THK uçaklarının orman yangınlarını söndürmede kullanılıp kullanılmayacağı tartışmaları için THK’nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok. Onlar hurda” demişti.

UÇABİLİYORLARMIŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı ile THK arasında yangın söndürme uçaklarının temini konusunda anlaşma yapıldı. Bu kapsamda, THK’ya ait 2 uçak Bodrum-Milas Havalimanı’na konuşlandırıldı. Amfibik uçaklar denizden su aldı ve temsili bölgelere su attı. Uçakların 4,5 ton su kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

İŞTE BODRUM''DA ŞOV YAPAN THK UÇAKLARI:

(Kaynak: DHA)

 

İlgili Haberler