Örtülü ödenekte son 16 yılda dikkat çeken artış

Örtülü ödenekte son 16 yılda dikkat çeken artış
2003 yılında örtülü ödenekten kullanılan para 98,3 milyon lirayken 2018'e gelindiğinde, örtülü ödenekten tam 1 milyar 722 milyon lira kullanıldı.

Daha önce başbakanlar tarafından kullanılan örtülü ödenek, yapılan yasa değişikliği sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kullanabiliyor. Öte yandan örtülü ödeneğin harcama alanlarının gizli tutulması ve ödenek artışının arasındaki bağlantı dikkat çekiyor.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde AKP'nin 16 yıl boyunca kullandığı örtülü ödenekteki son durumu paylaştı.

Toker’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Örtülü ödenek harcamasına gelince. AKP'nin ilk bütçesini yaptığı 2003 yılında örtülü ödenek kullanımı 98.3 milyon TL. 2018 sonunda harcama tutarı 1 milyar 722 milyon TL (En yüksek harcama 2017'de 1.9 milyar TL.)

Bu veriler, Erdoğan'ın 2003'ten 2018 yılına gelinceye kadar örtülü ödenek harcamalarında 17.5 kat artışı ifade ediyor. İki bütçe verisindeki gelişmeler karşılaştırıldığında karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor: Erdoğan'ın başbakanlık artı cumhurbaşkanlığını içine alan 16 yıl boyunca yaptığı örtülü ödenek harcamalarındaki artış, 16 yıl boyunca bütçe gelirlerindeki artıştan yaklaşık 2.5 kat daha fazla. Resmi verilere göre Erdoğan'ın 2003-2018 döneminde yaptığı toplama örtülü ödenek harcaması ise 14.5 milyar TL'ye ulaştı. Ekonominin daraldığı verginin zor toplandığı bir ekonomide, örtülü ödeneğin harcama alanlarının gizli tutulması, bu artışı daha da anlamlı hale getiriyor.”

İlgili Haberler
Merkez Bankası'nın hamlesi doların ateşini düşüremedi
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş