Osmanlının televolesi - Yavuz Selim DEMİRAĞ
29 Kasım 2021 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 12°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Yavuz Selim DEMİRAĞ
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Osmanlının televolesi

ysd592@gmail.com
+
Aa
-
11 Temmuz 2020 Cumartesi

Cumhuriyet ile hesaplaşmanın gününü kollayanlar iktidar imkanları ile halkın vergileri ile yayın yapan TRT ve yandaş Tv kanallarında "Osmanlı dizi"lerini hayata geçirdiler. Tarihin televolesiyle başlayan "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin danışmanı 15 Temmuz'dan sonra MSB Rektörü olan Prof. Dr. Erhan Afyoncu idi.

Kemal Tahir'in "Devlet Anası"nın kenarından dahi geçmeyen 'KuruluÅŸ ErtuÄŸrul Gazi'nin ardından, "KuruluÅŸ Osman Gazi"ye milyon dolarlar ödenmeye devam ediliyor. Ä°slamcı ideolojinin senelerce beslediÄŸi yazarlardan Yavuz BahadıroÄŸlu geçtiÄŸimiz günlerde TRT'de yayınlanan  "Ya Ä°stiklal Ya Ölüm" dizisi için iktidarı tehdite yeltendi bile. Söz konusu roman, belgesel, dizi filmlerin tamamında mutlaka "Damat" figürü vardır. Osmanlıcılığı maske olarak kullanan Ä°slamcı ideoloji "Çanakkale SavaÅŸları"nda "Takkeli-sarıklı imamlar"ın düşmanı nasıl yendiÄŸine dair çizgi film ve dizileri de hükümetten aldıkları teÅŸvikler ile yayınladılar. Çanakkale'de ve Ä°stiklal Harbinde "Damat"ların savaÅŸtığı yalanının tarihin televolesini kullanarak hafızaları kazımaya kalkıştılar.

Osmanlı'da gerçekten "Damat"lar ne kadar önemli? Sadrazamların kaçı damat? Bu damatların kaçı azledildi. Kaçı idam edildi? Kaç tanesi Yeniçeri tarafından parçalandı? Sadrazamlardan, damatlardan kaç tanesi şehit oldu? Meclis-i Mebusan'dan sonra kaç tanesi istifa etti? Kaç damada ısrarla sadrazamlık görevi verildi? gibi soruların cevaplarını gerçek tarihçi İsmail Hami Danişmend'in kaynakları ve merhum Necdet Sevinç'in tesbitleri ile devam edelim...

Büyük Selçuklu Devletinin kuruluş ve yıkılışı Osmanlı'nın kuruluş ve yıkılışı arasında olağanüstü benzerlik vardır. Türk çoğunluğun kurduğu bu devletler "Türk"ü dışladığı, yönetimden uzaklaştırdığı sırada çöküşe başlamıştır. Selçuklular Farslardan, Osmanlı'da Araplardan din adına öylesine etkilenmişler ki sırtlarından hançerlendiklerinin farkına varamamışlar bile... En basit örneği Selçuklu'da Alparslan, Kutalmış ile başlayan padişahların yıkılırken Keykavus devamı söz konusudur. Osmanlı'da kuruluş Ertuğrul, Orhan gibi Türkçe isimlerden sonra yıkılırken Abdulmecid, Vahdettin gibi arap isimleri ile sonlandığı gerçeği ile yüzleşmeliyiz.

Osmanlı Sadrazamları istatistiklerine gelmeden önce gazetecilikteki "Hocam", fikri gelişimimde ilkokul öğretmenim Ali Kemal Gözükara, Kuleli'deki Tabur Komutanım Hasan Peker Günal'dan sonraki kişi merhum Necdet Sevinç'tir... Necdet Ağabeyim günlük gazetelerde yazar, yönetici ve yazarlıktaki "Yolbaşçım" olduğu kadar aile babası ve "Adam" olmayı da öğretmiştir.

Necdet Sevinç, Gaziantep'li Barak Türkmenlerinden yedi sülalesinde şehit ve gazi olan idealist bir Türk genci olarak memleketinde daha ortaokul yıllarında "Mehter" isimli derginin muhabiri, yazarı ve yöneticiliğini yaparken, Türk tarihine meraklı gazeteci olmuştur. Merhum Dündar Taşer ve Muzaffer Özdağ ile tanışmış onların teşviki ile genç yaşta İstanbul'a gelip "Bizim Anadolu", "Ortadoğu" ve "Hergün" gazetelerinde yazar ve yöneticilik yaparken suikastlere uğramış, vurulmuş, hapishanelerde yatmış "Mustafa Kemal sevdalısı Türk"tür... 1970'lerde kaleme aldığı "Misyonerler Okulu" eseri FETÖ ve benzeri belalara dikkat çekmiştir. "Ajan Okulları", "Yazarını Kurşunlatan Yazılar", "Ülkücüye Notlar" gibi eserleri aradan 40-50 sene geçmesine rağmen izdüşümleri ile tehlikenin farkına varmamızın kaynaklarıdır. Necdet Ağabeyim üniversite eğitimi almadığı halde günümüz akademisyenlerini, tarihçilerini cebinden çıkaracak bilim disiplinine sahip idi. "Osmanlı'nın Yükselişi ve Çöküşü" adını verdiği eser, çeşitli yayınevlerinde 20'den fazla baskı yaptığı halde değerini bulamasa da yüksek lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük jürilerinin kaynak eseridir. Akademisyen titizliği ile binlerce dipnot yazdığı eserde Osmanlı sevdalılarına tokat gibi cevaplar yazdı. O'nun "Gaziantep Savunması" adlı belgesel romanından aparanlar çok seyredilen tv dizileri bile çekti. Necdet Sevinç'in biyografisini yazmak gibi cesarete soyunamam ancak, karınca misali O'nu anlatabilecek araştırma ve belgesel ömrümün sonuna kadar borcum olacak. Kim bilir günün birinde gerçekleştirme umudum hayata tutunmamın da parçası olacak.

Dönelim yeniden "Osmanlı'nın Yükselişi ve Çöküşü" eserine. 1500'den fazla kaynaktan faydalanan Necdet Sevinç'in ana kaynağı tarihçilerin kutbu İsmail Hami Danişmend'dir... Bizim İmdat ile O'nun kansere yenilmeden önce 'Necdet Sevinç'e Vefa Gecesi'ni gerçekleştiremeyişimin acısı ile "Damat" ve "Sadrazam" meselesine gelelim. Üşenmedin isim- isim, alt-alta, üst-üste yazıp 40 sayfalık not çıkardım. "Doktor..." diye hitap ettiği eşi Sevinç Hanım ve güzeller güzeli kızları Neslihan ve Asena'ya selam olsun...Öve öve bitiremedikleri Osmanlı da sadrazamların akıbetini diğer yazıya bırakalım...

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Gerileme dönemine girdik
Gerileme dönemine girdik
Ahmet GÜRSOY
Gerileme dönemine girdik
Sıkıştın mı ver korkuyu!
Sıkıştın mı ver korkuyu!
Arslan BULUT
Sıkıştın mı ver korkuyu!
'Atatürk' trendi!
'Atatürk' trendi!
Arslan TEKİN
'Atatürk' trendi!
Kapıdaki ölüm ve pervasızlık!..
Kapıdaki ölüm ve pervasızlık!..
Mehmet FARAÇ
Kapıdaki ölüm ve pervasızlık!..
Operasyon çok sonuç yok
Operasyon çok sonuç yok
Murat AĞIREL
Operasyon çok sonuç yok
Asgari ücret zam oranı erken seçim ölçüsü olur
Asgari ücret zam oranı erken seçim ölçüsü olur
Orhan UĞUROĞLU
Asgari ücret zam oranı erken seçim ölçüsü olur
Büyük kriz kimlere yaradı?
Büyük kriz kimlere yaradı?
Remzi ÖZDEMİR
Büyük kriz kimlere yaradı?
Gömelim gel sizi tarihe desek, sığmazsınız!
Gömelim gel sizi tarihe desek, sığmazsınız!
Servet AVCI
Gömelim gel sizi tarihe desek, sığmazsınız!
Türk halkını köleleştirme planı!
Türk halkını köleleştirme planı!
Evren Devrim ZELYUT
Türk halkını köleleştirme planı!