Prof. Dr. Ercüment Ovalı hakkında dikkat çeken detay

Prof. Dr. Ercüment Ovalı hakkında dikkat çeken detay
Korona virüse karşı verdiği mücadele ile gündeme gelen, hatta virüse karşı ilaç geliştirdiği iddia edilen Prof. Dr. Ercüment Ovalı hakkında dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.

Korona virüse karşı ekibi ile verdiği mücadele takdir toplayan Prof. Dr. Ercüment Ovalı hakkında önemli bir detay ortaya çıktı. 

Korona virüse karşı ilaç geliştirmek için çalışmalara başladığı aktarılan Prof. Dr. Ovalı'nın, Ergenekon davası kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. 

Ercüment Ovalı, Ergenekon davasında, bir Ergenekon sanığı ile daha önce yapmış olduğu telefon görüşmesi nedeniyle 2008 yılında FETÖ tarafından gözaltına alınmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. 2017 yılında GQ Men of the Year Yılın Bilim Ödülü’nü alan Ovalı, ödülünü Eren Bülbül ve Mehmetçik’e adamıştı. Prof. Dr. Ercüment Ovalı ödül töreninde yaptığı konuşmada, Ergenekon kumpasına da gönderme yaparak şunları söylemişti:

“Teşekkür etmek istediğim çok özel birisi var. Hani eşinizle hayaller kurarsınız. 830 metrekarelik bir arazi almışsınızdır. Üzerinize kroki çizersiniz hayalinizdeki evi yapmak için. Bir gün sabahın 6’sında 15 polis evinize girer. Ergenekon’un silahlarının gömülü olduğu krokiyi bulmak için. Sizi alır götürürler. Bu kadın, o gün arkanızda durur ve bugün de arkanızda durur. O yüzden ona özellikle teşekkür ediyorum. Ödül haberini aldığımda çok duyguluydum. Çünkü o Trabzon’da bir çocuk evinin önüde vurulmuştu. Onu korumak için bir astsubay üzerine kapanmış ve üzerinden 41 kurşun çıkmıştı. Ben o gün dayanamadım. Ödül haberini verdikten sonra ben bu ödülümü Eren Bülbül’e bu şehit astsubayıma ithaf ediyorum dedim. Aslında beni buraya getiren aldığım ödül değildi. Ben Eren Bülbül’ün ailesine, o şehit astsubayımın ailesine ve de şu an Afrin’de olan tüm Türk çocuklarına selam ediyorum.”

"ANTİKORLAR ÇARE OLACAK"

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’na (TÜSEB) destek amacıyla başvurduklarını söylemişti. Ovalı, hazırladıkları projenin ayrıntılarını da şöyle anlattı: “Salgınla yüz yüze geldiğimizden beri grup olarak yetiştirmek için çok yoğun çalışıyoruz. Bir yere de geldik. Bakanlık aşı çalışmalarına başladı. Biz ikinci bir çağrı için öneri verdik. Bize çok hızlı dönecekler. Aşı koruyucu bir çalışma ancak başarısız olma ihtimali var. Hazırlamak kolay ama işe yaramayabilir, tekrar tekrar üzerine çalışmak gerekir ve bu zaman alır. Biz bakanlığa hiperimmün globalizm hazırlanması önerisini verdik. Yenen insanların kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisinde ve korunmasında kullanılması esasına dayanıyor. Hastalığı yenenlerin plazma ve hücre bağışında bulunması gerekiyor. Yoğun bakımda yatan hastalar için bağışık olan insanların hücrelerini ve kanındaki antikorlarını kullanacağız.”

"DONÖR ÇAĞRISINDA BULUNULMALI" 

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, toplum içinde görünen hastalar kadar yenenlerin de bulunduğunu ifade etti. Ovalı, “Sağlık Bakanlığı hızla donör çağrısında bulunmalı. ABD’de sağlık enstitüsü 18 yaş üstü kişilere çağrı yaptı. Hastalığı yenenleri teşhis etmemiz gerekiyor. Antiviral ilaçların yan etkileri çok fazla. İnsan kanından yapılacak olanların yan etkisi karşılaştırılmayacak kadar az” dedi.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş