Seçim arifesinde, İBB'den Bilal Erdoğan'ın vakfına milyonluk ihale

Seçim arifesinde, İBB'den Bilal Erdoğan'ın vakfına milyonluk ihale
Bilal Erdoğan'ın Mütevelli Heyeti Üyesi olduğu Okçular Vakfı, ‘Okçuluk’ eğitimi ve düzenlenen Fetih Kupası’nın reklam ve tanıtım işleri için seçim arifesinde İBB'den 1 milyon TL’lik ihale aldığı ortaya çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Mütevelli Heyeti Üyesi olduğu Okçular Vakfı, yerel seçimden önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden okçuluk eğitimi ile Fetih Kupası'nın reklam ve tanıtım işleri için toplam 1 milyon liralık ihale aldı.

BirGün'ün haberine göre, belediyeden para aldıkları iddiaları üzerine Okçular Vakfı’ndan yapılan "Bugüne kadar İBB’den herhangi bir para aktarımı söz konusu değildir” açıklamasını yalanlayan ilişkilerden bir yenisi daha ortaya çıktı.

İHALE SONUCU 10 AY SONRA AÇIKLANDI

Okçular Vakfı'nın 14 Şubat tarihinde İBB Şirketi Metro İstanbul’dan 500 bin lira karşılığı aldığı “okçuluk eğitimi” ihalesinden sonra 500 bin liralık yeni bir ihale daha yapıldığı öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, seçime beş gün kala Okçular Vakfı'nın 27-29 Mayıs tarihlerinde "Cumhurbaşkanlığı himayesinde" düzenlediği Fetih Kupası'nın reklam ve tanıtım işleri için ihale açtı. İhaleye tek başına katılan vakıf, kendi düzenlediği etkinliğin tanıtım ve reklam işlerini 500 bin TL karşılığı aldı. Okçular Vakfı İktisadi İşletmesi ile İBB’ye bağlı İstanbul Ağaç ve Peyzaj Şirketi arasında seçimden beş gün önce 25 Mart tarihinde sözleşme imzalandı. Kamu İhale Kurumu’na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) ise ihale sonucu 10 ay sonra 13 Ocak 2020'de açıklandı.

Fetih Kupası’nın sponsorları arasında Halk Bankası, Türk Hava Yolları, TRT Spor, Spor Toto ile İBB Şirketleri İGDAŞ, İSTAÇ, BOLBİM, Metro İstanbul ve İSTON da yer aldı.

BAŞKA ETKİNLİK İÇİN DE 300 BİN TL

Metro İstanbul’un 2018 yılında yaptığı okçuluk eğitimi ihalesine yine tek başına katılan Okçular Vakfı’na İBB kasasından 350 bin TL ödenirken 2016 yılında da yine aynı tür bir başka etkinlik için de 300 bin TL verildi.

Vakıf, İBB’ye bağlı İstanbul Ağaç ve Peyzaj Şirketi’nin 2016 yılındaki “Expo Antalya 2016 Okçuluk Etkinliği Reklam Tanıtım Hizmeti Alımı İşi” ihalesine de yine tek başına katıldı. 300 bin TL'lik bu ihaleyi de vakıf aldı.

TÜRGEV’İN ÜNİVERSİTESİ DE İHALEYİ KAPTI

Bunların yanı sıra Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) kurduğu İbn Haldun Üniversitesi de 31 Mart seçimleri öncesinde ihaleyi kaptı. İBB’nin 12 Mart tarihinde yaptığı reklam ve tanıtım ihalesine tek başına katılan İbn Haldun Üniversitesi’ne 25 bin TL ödendi.

YENİ DÜNYA VAKFINA 20 BİN TL

İBB’ye bağlı İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Şirketi 31 Mart yerel seçimlerine bir gün kala yine reklam ve tanıtım ihalesi yaptı. İhaleye tek başına katılan ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Dünya Vakfı ile 28 Mart tarihinde sözleşme yapılarak 20 bin TL ödendi.

  • Yorumlar 17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş