Suriye sınırında gerginlik!

Suriye sınırında gerginlik!
Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısındaki PKK'nın Suriye uzantısı PYD denetimindeki Ayn-el Arab(Kobani) sınırına güvenlik amacıyla beton duvar örme çalışmaları gerginliğe yol açtı.

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısındaki Suriye’nin terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD kontrolündeki Ayn-el Arab(Kobani) sınırına yığılan bir grup, Türkiye'nin güvenlik amacıyla sınıra duvar inşasını protesto etti.

Grubun sınırda güvenlik önlemi alan polis ve askerlere taşlı saldırıya kalkışması üzerine basınçlı su ve gaz bombasıyla müdahale edildi.

Suruç’un Mürşitpınar Mahallesi karşısındaki terör örgütü PYD denetimindeki Ayn-el Arab(Kobani) sınırına yapılması planlanan 5 kilometrelik güvenlik beton duvarını protesto eden yaklaşık 1000 kişilik terörist grup, sınırın Suriye tarafında toplandı. Sınırda sürdürülen çalışmaları protesto eden teröristlerden bazıları öğle saatlerinde sınır hattında önlem alan polis ve askerlere taşla saldırdı. Güvenlik güçlerinin megafonla yaptığı Türkçe, Kürtçe ve Arapça anonslara rağmen saldırıyı sürdüren teröristlere sınırda hazır bekletilen zırhlı araçlardan biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

toma1.gif

Halen protestoların sürdüğü sınır hattının Suriye tarafında bekleyiş sürerken, Türkiye tarafında ise zırhlı araçlarla önlemler artırıldı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş