Tarihi eseri satamadan yakalandı, 1,3 milyona satacaktı

Tarihi eseri satamadan yakalandı, 1,3 milyona satacaktı
Bursa’da ceylan derisi üzerine İbranice el yazımı kitabı satmaya çalışan zanlı operasyonla yakalandı. Şüpheli'nin M. Ö. 3'üncü veya 4'üncü yüzyıla ait olduğu öğrenilen kitabı 1,3 milyon dolara satmaya çalıştığı öğrenildi.

Bursa’da jandarma, C.H. (30) ve G.A.'nın (30), M.Ö. 3'üncü veya 4'üncü yüzyıla ait olduğu değerlendirilen ceylan derisi üzerine İbranice el yazımı (Ester kitabı) kitabı satacağı bilgisi üzerine, müşteri gibi davranarak iletişime geçti.

tarihi-eser-niteligindeki-kitabi-13-milyon-dolara-satmaya-calisan-suphelilere-sucustu-7281-dhaphoto4.jpg

Şüpheliler ile 1,3 milyon dolara anlaşan jandarma, verilen adrese gittiğinde kitabı ortaya çıkaran C.H. ve G.A.'yı gözaltına aldı. Kitap, muhafaza altına alındı.

tarihi-eser-niteligindeki-kitabi-13-milyon-dolara-satmaya-calisan-suphelilere-sucustu-7281-dhaphoto5.jpg

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN İLETİŞİM KURDU

İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, Mustafakemalpaşa ilçesinde, C.H. ve G.A.'nın elinde tarihi eser niteliğinde bir kitap olduğu ve bu kitabı satacaklarına dair ihbar aldı. Bunun üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, müşteri gibi davranıp, şüphelilerle sosyal medya üzerinden iletişim kurdu ve ellerindeki tarihi eser niteliğindeki kitapla ilgilendiklerini belirtti.

tarihi-eser-niteligindeki-kitabi-13-milyon-dolara-satmaya-calisan-suphelilere-sucustu-7281-dhaphoto3.jpg

1,3 MİLYON DOLARA ANLAŞTILAR

Bir süre sosyal medyadan pazarlık yapan jandarma ekipleri ve tarihi eser kaçakçıları en son 1,3 milyon dolar karşılığında anlaştı. Ekipler, tarihi eseri almak için şüphelilerden adreslerini vermelerini istedi. C.H. ve G.A., ekiplere Mustafakemalpaşa'daki adreslerini verdi. 

tarihi-eser-niteligindeki-kitabi-13-milyon-dolara-satmaya-calisan-suphelilere-sucustu-7281-dhaphoto2.jpg

M.Ö. 3 VEYA 4’ÜNCÜ YÜZYILA AİT

Adrese gelen jandarma, C.H. ve G.A.’ya bir süre müşteri gibi davranmaya devam etti. Şüphelilerin tarihi eseri çıkardıkları sırada dışarıda bekleyen ekipler, baskın yaptı. Suçüstü yakalanan C.H. ve G.A. gözaltına alındı.

tarihi-eser-niteligindeki-kitabi-13-milyon-dolara-satmaya-calisan-suphelilere-sucustu-7281-dhaphoto1.jpg

Ele geçirilen ceylan derisi üzerine İbranice el yazımı (Ester kitabı) kitabın M.Ö. 3'üncü veya 4'üncü yüzyıla ait olduğu öğrenildi. Tarihi kitap, korumaya alındı. Karakola götürülen şüphelilerin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58