Temeli atılan baraj kayboldu: Yapımı için 450 milyon lira ayrılmıştı

Temeli atılan baraj kayboldu: Yapımı için 450 milyon lira ayrılmıştı
2017'de temeli atılan ve 450 milyon TL'ye mal olması planlanan Çankırı'daki Devrez Kızlaryolu Barajı ortadan kayboldu. Barajın yapılacağı bölgeye giderek incelemelerde bulunan CHP milletvekilleri ne barajı bulabildi ne şantiyeyi ne de baraj inşaatında çalışan bir işçi.

Çankırı'daki Devrez Kızlaryolu Barajı'nın temeli 17 Aralık 2017'de törenle atıldı. Törene dönemin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş ve AKP milletvekilleri de katıldı. 450 milyon liraya mal olacak barajın, 156 bin dekar araziyi sulayacağı açıklandı.

Bakan Eroğlu törende yaptığı konuşmada "Devrez Barajı Çankırı'nın yıllardır hasretle beklediği bir barajdır. Su biriktirme hacmi 103 milyon metreküp olacak" dedi. Ardından Kızlaryolu Barajı şantiyesine bağlanılarak Devrez Barajı'nın temeli atıldı.

CHP'Lİ VEKİLLER GİTTİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bir süre önce 4 milletvekiline Orta Anadolu illerinin sorunlarını inceleme ve halkın dertlerini dinleme görevi verdi. Çankırı'ya giden CHP milletvekilleri Gökan Zeybek, İsmet Tokdemir, Türabi Kayan ve Hasan Baltacı, 2017'de temeli atılan Devrez Kızlaryolu Barajı'nı da görmek istedi.

Ancak bölgeye gittiklerinde barajın temelini bile bulamadılar. Boş arazide, “İşte 450 milyon liralık olmayan baraj'' diye fotoğraf çektirdiler. CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, ‘'Barajı aradık ama bulamadık, hiç kimse de akıbetini bilmiyor'' dedi.  Zeybek ‘Kaybolan baraj'la ilgili şunları söyledi:

"GİTTİK, BULAMADIK"

Barajın temelinin 2017'de Kurşunlu İlçesi Köprülü mevkiinde atıldığı açıklandı. Çankırı İl Başkanımız ile birlikte bu bölgeye gittik, arazi aracı ile dereleri aştık, tepeleri tırmandık, yağmur sularının kanallar oluşturduğu bir düzlüğe geldik.

AKIBETİ MEÇHUL

Ama ne temel, ne bir çalışma ne şantiye, ne iş makineleri, hiçbir şey yok. Boş bir arazi ve etrafta
patlatılan kayalardan artan yığınlar var. Çobanlarla karşılaştık, eski belediye başkanını bulduk, köylülerle konuştuk, kimse barajın akıbetini bilmiyor.

AÇILIŞI BÖYLE DUYURULMUŞTU

DSİ 5. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, DSİ 5. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda, Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ın başkanlığında, Çankırı- Devrez Kızlaryolu Barajı Sulamasının Proje Yapım İşi Ön Rapor Sunumu ve Değerlendirme Toplantısı'nın yapıldığı belirtildi. 
Kızlaryolu Barajı ile 155 bin 650 dekar zirai alanın sulanacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"DSİ 5. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yürütülen 1952'den beri hasretle beklenen, 92 metre yüksekliğindeki Devrez Kızlaryolu Barajı'nda depolanacak 132 milyon metreküp su ile Çankırı'da 58 bin 750, Kastamonu'da 69 bin 650 ve Çorum'da 27 bin 250 dekar olmak üzere toplam 155 bin 650 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlanacak.

Sulanacak bu arazinin 143 bin 750 dekarı cazibeli basınçlı boru sistemiyle, 11 bin 900 dekarı ise pompajlı olarak sulanacak. Ayrıca Devrez Kızlaryolu Barajı ile yılda 5 megavat enerji üretilecek. 

Bölgenin tarımsal gelirinde 6 kat artışın yanı sıra milli ekonomiye yılda 101 milyon lira zirai gelir getirecek. Çankırı, Çorum ve Kastamonu illerinde çiftçimizin yüzü gülecek ayrıca yeni zirai mahsullerin ekimi ile daha farklı alternatif ürünler elde edilecek."

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş