THK Başkanının istifası neden kabul edilmiyor

THK Başkanının istifası neden kabul edilmiyor

Orman yangınları sırasında düğüne gittiği gerekçesiyle eleştirilen Cenap Aşçı Türk Hava Kurumu (THK) Heyeti Başkanlığı görevinden istifa etmesine rağmen 19 gündür istifası kabul edilmiyor.

Türk Hava Kurumu (THK) Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, geçtiğimiz aylarda meydana gelen orman yangınları sırasında düğüne gitti. Katıldığı televizyon programında, "Bu akşam özel bir durumum vardı. Çocukluğumdan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı, oraya gitmek zorunda kaldım" ifadelerini kullanması büyük tepkilere neden olmuştu.

Birgün’ün haberine göre, Aşçı, THK Kayyım Heyeti Başkanlığı görevinden istifa etmek için THK’ye kayyım atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 1 Eylül tarihinde istifa dilekçesi verdi.

İSTİFASI KABUL EDİLMEDİ 

Aşçı’nın istifa dilekçesini mahkemeye vermesinin üzerinden tam 19 gün geçmesine rağmen mahkeme istifanın kabul edilip edilmediği yönünde hâlâ bir açıklama yapmadı.

Yangınlarda kullanılmayan söndürme uçakları ve açıklamalarıyla tartışmalara neden olan THK Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, istifa dilekçesinde, linç kampanyasına kurban edilmek istendiğini öne sürmüştü.

ÇİFT MAAŞ İDDİASI 

Mustafa Kemal Atatürk''ün kurduğu THK Başkanlığı’nın yönetimine 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyım heyeti atandı. Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümetinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde THK’yi yöneten üç kişilik Kayyım Heyeti üyelerinin de en az iki maaş aldığı açığa çıkmıştı. Kayyım Heyeti Üyesi Abdullah Kaya, tüm kayyum heyeti üyelerinin çift maaşlı olduğunu kabul etmişti.

.

İlgili Haberler