ABD’den kritik faiz kararı. Türkiye'yi de etkileyecek

ABD’den kritik faiz kararı. Türkiye'yi de etkileyecek

ABD Merkez Bankası'nın (FED) beklenenden erken faiz artırabileceği bu durumun Türkiye'deki faiz ve dolar kurunu yakından ilgilendirdiği belirtildi...

ABD’nin önde gelen bankalarından Goldman Sachs, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 2022 yılı Temmuz ayında faizi artıracağı öngörüsünde bulundu. Bankanın daha önceki tahmini, Fed’in 2023 yılında faiz artırmaya başlayacağı yönündeydi.

Bloomberg''in haberine göre, kurum ekonomistleri müşterilere ilettikleri notta varlık alımlarının azaltılmasına yönelik programın bitmesinin ardından FED''in politika faizini artıracağını belirtti. Ekonomistler ikinci faiz artışı için Kasım 2022 tarihini öngörürken, bu faiz artışlarını takiben bir yıllık süre içinde Fed''den iki faiz artışı daha gelmesinin olası olduğuna dikkat çekti.

FED BAŞKANI’NDAN DİKKAT ÇEKEN ENFLASYON YORUMU

Daha önce enflasyonun geçici olduğunu belirten Fed Başkanı Jerome Powell''ın geçen hafta yaptığı açıklamada enflasyona ilişkin tonunu değiştirdiği görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının tahvil alımlarını yakın bir zamanda azaltmaya başlayacağını, ancak faiz artırımı konusunda sabırlı davranmaya devam edeceğini söyleyerek, inatla yüksek seyreden enflasyona ilişkin endişelerini daha yüksek bir tonda dile getirdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca yüksek kalmasını beklediğini, ancak ABD’nin enflasyonun kontrolünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu yolundaki eleştirileri kabul etmediğini söyledi.

TÜRKİYE’Yİ KURU VE FAİZİ ETKİLEYECEK

Doların rezerv para statüsü ve küresel finans piyasaları ile ticaretteki ağırlığı nedeniyle Fed’in para politikası, tüm dünyayı yakından ilgilendiriyor.

Yakın zamanda varlık alımlarını azaltmaya başlayacak olan Fed’in faiz artışlarına başlaması, dünyadaki ucuz para döneminin sonu ve Türkiye gibi gelişen ülkelerin dış borçlanma maliyetlerini artırabilir.

Uzmanlar, Türkiye’de enflasyon yükselirken faiz indirimine giden Merkez Bankası için Fed’in parasal sıkılaşmaya gitmesinin ek bir risk faktörü yaratabileceğine işaret ediyor.

İlgili Haberler