Türkiye’nin en zengin aileleri

Türkiye’nin en zengin aileleri
Ekonomist Dergisi, Türkiye’nin ’En Zengin 100 kişi ve ailesi’ni belirledi. Dolardaki yükseliş ve borsadaki gerileme zenginleri olumsuz etkiledi. Koç ailesi, Şahenk ailesi ve Şevket Sabancı ailesi ilk 3’teki yerini korudu.

Ekonomist Dergisi, “Türkiye’nin En Zengin 100 Ailesi Araştırmasını” yayınladı. Koç Ailesi, 8 milyar doların üzerinde servetle, zirvedeki yerini bu yıl da korurken, Şahenk Ailesi 7-8 milyar dolar arası servetle ikinci sırada yer aldı. 3, 4 ve 5. sıralarda 6-7 milyar dolarlık servetleriyle Şevket Sabancı ve ailesi, Erol Sabancı ve ailesi ile Türkân Sabancı ve ailesi bulunuyor. Tara Ailesi de 6-7 milyar dolarlık servetle 6. oldu. Ekonomist’in yorumuna göre, en zengin 100 ailenin serveti hem kurların yaklaşık yüzde 17 yükselmesinden, hem de 17 Aralık 2013’te başlayan ve iki büyük seçimin tamamlanmasına kadar devam eden süreçten olumsuz etkilendi.

Listeye girenler, çıkanlar

 Ata Grubu’nun patronu Ertuğrul Kurdoğlu ve Enboy Tekstil’in sahibi Erol Rodrik vefat ettikleri için doğal olarak listede yer alamadı. İpek Ailesi, hem altın fiyatlarının düşmesi sebebi ile hem de siyasi gerilimin etkisiyle listede aşağılara düştü. Bu ailenin borsadaki şirketlerinin değeri 2.5 milyar dolardan 1.1 milyar dolara kadar geriledi. Enerji ve gayrimenkulde öne çıkan Eren, Özdilek, Erman Ilıcak, Tosyalı gibi aileleri se listede üst sıralara çıktı. Geçen yıl listede yer alan Ahmet Keleşoğlu, Selim Uyar, ve Gürel Ailesi ise bu yıl listeye giremedi. Bu yıl listeye yeni girenler ise Kâzım Türker, Bayraktar Ailesi ve Yasa Holding oldu.

Paranın kaynağı

Derginin hazırladığı listedeki ailelerin bir bölümü; 3-4 kuşaktır büyüyen servetlerin sahibi durumunda. Listenin zirvesindeki Koç Ailesi de, bu ailelerden biri. İkinci sıradaki “Sabancı”lar da aynı şekilde. Ancak Sabancı ailesinin serveti üçüncü kuşakta bölünmüş durumda. Şahenk, Tara, Yazıcı, Özilhan, Eczacıbaşı, Ülker aileleri de köklü aileler olarak listede yer alıyor. En Zengin 100 Aile’nin servetleri; borsadaki şirketleri, gayrimenkulleri ve önemli satın almalardan ortaya çıkartıldı. Ayrıca, Ekonomist’in Anadolu 500 ve Capital Dergisi’nin Capital 500 araştırmaları da En Zengin 100 Aile Araştırmasına kaynaklık etti.

11 yılda neler oldu?

 En Zengin 100 Aİle Araştırması bu yıl 11’inci kez hazırlandı. Koç Ailesi, 11 yıldır bu listenin zirvesinde yer alırken, bu ailenin Tüpraş ve Yapı Kredi gibi büyük değerleri satın alması, yerini sağlamlaştırdı. 2010 yılına kadar Sabancı Ailesi tek çatı altında değerlendirilirken; bu tarihten sonra ailedeki bölünmeler üzerine, kardeşlerin servetlerin ayrı değerlendirilmesine karar verildi. Böyle olunca da, Şahenk Ailesi ikinci sıraya yerleşti. Genel verilere göre halen Türkiye’de 79 bin dolar milyoneri bulunuyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş