"Uçmaz"dediler. Ormanların 3'te 1'i yandı. Şimdi yangıları söndürmesi için THK uçaklarıyla sözleşme imzaladılar.

"Uçmaz"dediler. Ormanların 3'te 1'i yandı. Şimdi yangıları söndürmesi için THK uçaklarıyla sözleşme imzaladılar.
"Uçmaz" dedikleri Türk Hava Kurumu'nun yangın söndürme uçaklarını alıp, bakım yaptılar üzerine bir de sözleşme imzaladılar. Ormanların üçte biri yandıktan sonra THK uçakları gökyüzüne çıkabilecek

Türk Hava Kurumu ile Savunma Sanayi Başkanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Savunma Sanayi Başkanlığı''nda imzalanan iş birliği ile 3 yıldır çeşitli bahanelerle ihalelerine sokulmayan THK uçakları protokolle bakanlık hizmetine verildi.

3 yıldır çeşitli bahanelerle kamu ihalelerine sokulmayan ve devre dışı bırakılan Türk Hava Kurumu envanterindeki 4 uçak için 3 kurum anlaştı.

Savunma Sanayi Başkanlığı binasında öğleden sonra 15.00 sıralarında gerçekleşen toplantıya Türk Hava Kurumu ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katıldı. İmzalanan protokolle THK envanterindeki 4 uçak, ihalesiz bir şekilde bakanlığın hizmetine verildi.

Kayyum Heyeti tarafından yönetilen THK’dan yapılan açıklamada protokole ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Tarım ve Orman Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliğine istinaden Tarım ve Orman Bakanlığı’na hizmet sunmak üzere TUSAŞ-THK iş ortaklığı olarak 3+1 uçak kiralama teklifimiz de bugün uygun bulunarak işlemi tamamlandı.

Temmuz ayı itibarıyla uçaklarımız yangın bölgelerinde konuşlanacak ve 4 adet uçağımız ay içinde faal olarak hizmette bulunacaktır.”

Böylece, THK bünyesinde özel şirket statüsündeki Gökçen Havacılık’a ait uçaklar, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın mevzuattan kaynaklı ayrıcalığı kullanılarak ihale yapılmadan bakanlık hizmetine verilmiş oldu. 3 yıldır şartnamelere özel maddeler konularak ihaleye dahi sokulmayan THK uçakları, imzalanan bir protokolle orman yangınlarıyla mücadelede kullanılabilecek.

THK’dan yapılan yazılı açıklamada, kurum bünyesindeki 9 adet CL-215 amfibik yangın söndürme uçağından ilk etapta uçuşa elverişli 6 uçaktan 4’ünün TUSAŞ tarafından bakıma alındığı ve bunlardan 3’ünün bakımlarının tamamlandığı, 1 uçağın bakımının ise son aşamada olduğu belirtildi. 2 uçağın bakımının da yapılarak en geç önümüzdeki yıla hazır hale getirileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

* “Uçaklarımız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetlenmekte, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik ekip tarafından genel ve son kontrolleri yapılmakta.

* 2 uçağımız bütün kontrolleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi.

* Pilotlarımızın işe alım süreci tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. CL-215 amfibik uçaklarımız piston motorlu olup dünyada az sayıda kaldığı için yedek parça temini uzun zaman almaktadır. TUSAŞ ve üretici firma desteği ile yedek parça temin edilebildiği müddetçe hizmet verecektir.

İlgili Haberler