Vekilin isyanı! Kızına okul bulamadı

Vekilin isyanı! Kızına okul bulamadı
Okullar açıldığı ilk gün otistik kızıyla gittiği okuldan, uygun sınıf olmadığı gerekçesiyle geri dönmek zorunda kalan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Çoğu aile otistik çocuklarını eve hapsetmek zorunda kalıyor” dedi.

Okul dönüşü eşi Tuğba ve kızı Tuğçe ile TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Arık, özetle şunları söyledi: “Kızım, TEOG’da Kız Teknik Anadolu Lisesi’ni kazandı. Büyük bir heyecanla okula gittik, orada bize Turizm Meslek Lisesi’nde özel bir sınıf oluşturulduğu söylendi. Biz de kabul ettik ve oraya gittik. Ancak okul müdürü bize ‘Benim altyapım yok, ben normal çocuklara sınıf bulamıyorum, bu çocuklar için de sınıf yok’ dedi. Yani çocuklar okula kaydediliyor ama eğitim alacakları bir sınıf yok. Sınıf olsa öğretmenyok. Türkiye’deki tüm otistik çocukların aileleri aynı sıkıntıları yaşıyor. Otizmli çocukların haftada en az 40 saat eğitim alması gerekiyor. Ancak verilen eğitimin süresi 2 saat.

SONRA KARŞINIZA AİLELER ÇIKAR

Otizmli aile olarak, siz okula gittiğinizde karşınıza çıkan okul idarecisi sizin çocuğunuza eğitim verecek bir öğretmenin olmadığını söyler, siz eğitimin anayasal hakkınız olduğunu söylersiniz, direnirsiniz, zorla çocuğunuzu okula kabul ettirirsiniz ama bir dönemden sonra bakarsınız ki karşınıza aileler çıkar. ‘Bizim çocuklarımızı otistik çocuklarla nasıl okutursunuz’ derler. Çoğu aile, otistik çocuklarını eve hapsetmek zorunda kalıyor. Okula kaydedilen çocuklar da gerekli altyapıya sahip olmadığı için sağlıklı eğitim alamıyor. Otizmli aileler adına sesleniyorum, bu çocukların eğitim haklarını ellerinden almayın, eğitim anayasal bir hakkımızdır, bu çocukların eğitimini sağlayın. Bir baba olarak benim hedefim kızımı üniversite mezunu yapabilmek.” 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58