Yandaş yazarlardan 'damat tahliyelerine' sert tepki

Yandaş yazarlardan 'damat tahliyelerine' sert tepki
Star gazetesi yazarları Ahmet Taşgetiren, Ersoy Dede ve Selahaddin Çakırgil eski Başbakan Yardımcısı Arınç’ın damadı ve İBB Başkanı Topbaş'ın damadının tahliyesini eleştirdi.

Star gazetesi yazarları Ahmet Taşgetiren, Ersoy Dede ve Selahaddin Çakırgil eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın tahliyesine tepki gösterdi.

Taşgetiren, Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in tahliyesini “Damatların tutuklanıp serbest bırakılmasında Kadir Topbaş'ın ya da Bülent Arınç'ın dahli var mı yok mu, bu alan spekülasyona fevkalade açık” diye eleştirdi.

T24.com'un derlediği habere göre yandaş yazarlar damat tahliyelerini şöyle eleştirdi:

“ADAMINI BULAN” YA DA “ADAMI OLAN”

Ahmet Taşgetiren “Kimsesi olanlar / olmayanlar” başlıklı yazısında, damat tahliyelerini kaleme aldı.

Damatların tutuklanıp serbest bırakılmasında Kadir Topbaş'ınya da Bülent Arınç'ın dahli var mı yok mu, bu alan spekülasyona fevkalade açık. En küçük müdahaleleri olmasa bile, on binlerce kişinin içerde olduğu bir zamanda, gir – çık tarzındaki bir görüntünün, kamuoyunda derin şüpheler uyandırması kaçınılmaz. Bu görüntünün “Adamını bulan” ya da “Adamı olan”ın bir şekilde kurtulduğu tarzında bir algıya yol açması da tabii.

Bu iki damat olayının nasıl seyrettiğine dair benim bir bilgim yok.

Ama insanların birilerine ulaşmaya çabaladıklarını, ulaşılan insanlar bulunduğunu, onlardan bir kısmının devreye girdiğini, bir kısmının da sonuçlar aldığını biliyorum.

Sonuçlar almak derken, illa, “FETÖ'cü birisinin kurtarılması” gibi anlaşılması da gerekmiyor. “FETÖ'cü” diye tutuklanıp aslında alakası bulunmayan birisinin dosyasının, onbinlerce insanın bekleyen dosyası içinde aylarca beklemek yerine küçük bir hamle ile öne alınması da bugün son derece önemli bir operasyon niteliği kazanmış bulunuyor.

Buna karşılık ulaşılan insanlardan kimilerinin kendilerinin de suçlanmaktan endişe ettikleri için devreye girmekten kaçındıklarını da biliyorum.

“Bir soru şu:

- Birilerine ulaşılabiliyor mu ulaşılamıyor mu?

Bir başka soru da şöyle:

- Birilerine ulaşıldığında düzeltmeler yapılıyor mu yapılmıyor mu?

Bence her ikisi de oluyor. En azından bir yazara ulaşılıyor, o yazar sütununda o isimlere kefil oluyor ve bir yerlerde karşılık bulmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı'na ulaşılıyor, Başbakan'a ulaşılıyor, Bakana ulaşılıyor, milletvekillerine ulaşılıyor, yerelde parti yöneticilerine ulaşılıyor vs.

İşte böyle bir durumda ‘Ulaşılacak kimsesi olmayanlar’ ya da ‘Etkili insana ulaşamayanlar’ gibi çok geniş bir kategori gündeme geliyor.”

“HER DAMAT GİBİ O DA SERBEST BIRAKILDI...”

Ersoy Dede, “Bir çocuk daha öldü!” başlıklı yazısında damatların tahliye edilmesine şöyle değindi:

“Hadi birbirimize itiraf edelim.. Arınç’ın damadı tutuklanmasaydı, kimse farkında bile değildi bu adamın.. Ama tutuklandığında, sanki herkes 15 Temmuz’dan beri o günü bekliyormuş gibi; ‘..Tabi tutuklanması lazımdı, geç bile kalındı..’ falan yazmaya başladı.. Gecikmiş adaletin tecellisi gibi... Sonra?.. Sonra her damat gibi o da serbest bırakıldı... Böylece hiç ortada yokken, durup dururken bir damat problemimiz oldu.. Gözaltına alınana kadar adını bile bilmediğimiz bir adam üzerinden, FETÖ soruşturmalarını merkeze alarak öfkelendik.. Kadri Gürsel, Musa Kart, Oğuz Güven gibi isimleri tutuklu yargılayan adalet sistemiyle ‘sonuna kadar paralel’ damadın tahliyesini karşılaştırmak durumunda kaldık hiç yok yere.. Kime yaradı bu netice dersiniz?..”

"TAYYİP BEY, YARGIDA İŞLER İYİ GİTMİYOR"

Selahaddin Çakırgil ise “Yargıda işler iyi gitmiyor Tayyip Bey... Hoşnutsuzluk derinleşiyor” başlıklı yazsında Bülent Arınç’ın damadının tahliyesinin ardından gelen açıklamaları ve yorumları özetleyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a şu çağrıyı yaptı:

“Bunları dile getirmek bile gönlümüze girân geliyor; ama, bilinsin ki, adâlet adına yapılan haksız uygulamalardan hoşnutsuzluk giderek derinleşiyor, Tayyip Bey.. Sen de olmasan, kalp sancımızı söyle, kime açalım?”

İlgili Haberler
Eski Vali'ye FETÖ'den verilen ceza belli olduAKP'li Başkan'ın damadına FETÖ'den tutuklamaYandaş yazardan tutuklu gazeteciler ve damat tepkisiAKP'li Metiner'den FETÖ çıkışı : FETÖ'cülüğü tescilli kişiler tahliye ediliyor
Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 22
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş