Şentop'tan yeni anayasaya açıklaması

 Şentop'tan yeni anayasaya açıklaması
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şentop yeni ve sivil anayasa çalışmalarına yönelik, "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şentop, "Türkiye'nin yeni anayasa arayışı henüz ortadan kalkmadı, buna ihtiyaç var. Meclis'te samimi bir kararlılık olursa Türkiye'nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum." dedi.

Şentop'un açıklamalarından satır başları:

Yeni anayasa konusunda bütün partilerin, yeni anayasanın yapılmasına yönelik olarak samimi yaklaşımları olsun diye bekliyorum. Bu konuda adım atmak için buna gerek var.

Türkiye her zaman anayasa tartışmasının içinde. Parlamenter sisteme dönülmeli diyen partiler var. Parlamenter sisteme dönüş ancak anayasanın değişmesiyle mümkün olabilir.

Meclis'te kararlılık olursa siyasi partilerimizin yeni anayasayı yapabileceğine inanıyorum.

GERGERLİOĞLU HAKKINDAKİ KARAR

Anayasa Mahkemesi hükmün kesinleşmesini engelleyen bir durum değil. Anayasa Mahkemesi'ndeki bireysel başvurunun doğrudan etkisi kesinlikle yok.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TARTIŞMASI

Türkiye'deki düzenlemeler büyük ölçüde kadına karşı şiddeti engelleyebilecek hukuki zemin oluşturuyor. Fakat bunların gerek uygulanması konusunda titizlik hem de toplumsal bilinçlenme önemli.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş