Bakan, canlı yayında açıkladı: Türkiye'deki aşı çalışmalarında yeni gelişme

Bakan, canlı yayında açıkladı: Türkiye'deki aşı çalışmalarında yeni gelişme
Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'deki korona virüs aşı deneylerinin hayvanlar üzerinde başladığını duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN Türk'te Dicle Canova'nın konuğu oldu. Korona virüs salgını ve Türkiye'deki aşı çalışmalarında son durum hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Varan, virüs aşısının hayvanlar üzerinde denenmeye başlandığını duyurdu. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıklamalarından satır başları:

Solunum cihazı parçalarını zaten üretiyorduk. Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı.

YERLİ TEST KİTLERİ ÜRETİMİ

13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50'den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek.

AŞI ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ GELİŞME

Virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla toplantı yapmıştık. İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı.

TÜRKİYE'DE MASKE ÜRETİMİ 

Türkiye'nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye'nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş