Tehlike kapıda. İzmir Bayraklı'da bina deprem raporları açıklandı

Tehlike kapıda. İzmir Bayraklı'da bina deprem raporları açıklandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir’in Bayraklı ilçesinde bina deprem testi verilerini açıkladı. Özuslu, “Bayraklı'da test ettiğimiz 33 bin binanın yüzde 70'i depreme dayanıklı değil” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Fuar İzmir''de düzenlenen makine ve üretim sektörlerini bir araya getiren Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı-IMATECH''in açılışına katıldı. Açılışta konuşan Özuslu, Kahramanmaraş depremleri üzerinden İzmir''i bekleyen depreme dikkat çekti.

"İZMİR DEPREMİ BEKLİYOR"

Yüzyılın en büyük doğal felaketinin yaşandığını kaydeden Özuslu, "Ama şunu bilmek zorundayız, doğal felaketler, depremler olacaktır. İzmir''imizi de bekliyor. Bilim insanları açık olarak bunu söylüyorlar. İzmir''de de diri faylar var. Deprem bölgemizdeki sanayicilerimizin nasıl evleri etkilendiyse, sanayi tesislerimiz de etkilendi. Türkiye''nin sanayi merkezleri olan İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir gibi bölgelerde ''depreme ne kadar hazırlıklıyız'' diye sormalıyız. Bütün sanayi tesisleri sormalı. Organize sanayi bölgelerinin yönetimleri sormalı." diye konuştu.

"33 BİN BİNANIN YÜZDE 70''İ DAYANIKSIZ"

Belediye olarak vatandaşların evlerinin performans testlerini ücretsiz yapmaya başladıklarını aktaran Özuslu, şöyle devam etti:

"Bayraklı''da test ettiğimiz 33 bin binanın yüzde 70''inin mühendislik hizmetleri, teknik, depreme dayanıklılık ve hazırlık olarak yeterli düzeyde olmadığı görülüyor. Uzmanlar da söylüyor yapı stokumuzun kötü olduğunu. Onun için organize sanayi bölgelerinde bundan sonra yapacağımız her fabrikayı daha dayanıklı yapalım. Mevcut fabrikalarımızın depreme ne kadar dayanıklı olduğunu test edelim ve onları güçlendirelim ki olası bir depremde sanayi, üretim ayakta kalsın. Çünkü üretirsek var olacağız. Yoksa emin olun depremin o büyük can kayıpları ve bina kayıpları yanında ekonomik kayıpları aslında daha büyük bir yıkıcı etkiye yol açar ki bunun altından kalkmak çok güç olabilir."

İlgili Haberler