Cebelitarık'ta tansiyon yükseliyor!

Cebelitarık'ta tansiyon yükseliyor!
İspanya, İngiltere'nin Brexit kararının ardından, 3 asır önce İngiltere'ye verdiği Cebelitarık'ı geri almak için harekete geçmişti. Londra yönetimi, tedbir amaçlı Cebelitarık'taki donanma limanına denizaltı yerleştirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan referandumdan çıkan AB'den ayrılık (Brexit) kararının ardından "Cebelitarık'ın çıkarlarını korumanın zorlaşacağını" söyledi.

Hammond İngiliz basınına yaptığı açıklamada, Cebelitarık'ın çıkarlarının korunmasının bundan sonra zor alacağını kaydederek, "Cebelitarık'ın yanında olmaya devam edeceğiz ve halkın isteği dışında bağımsızlık müzakereleri yapmayacağız ancak çıkarları korumak zorlaşacaktır." dedi.
Bu arada, "Brexit" kararının ardından İngiltere'nin "HMS Ambush" isimli denizaltısını Cebelitarık'taki donanma limanına gönderdiği bildirildi. 

İspanya'nın iştahını kabarttı

İspanya'dan, Birleşik Krallık'taki "Brexit" kararının ardından Cebelitarık'a ilgi açıklaması gelmişti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, "Cebelitarık'ta İspanyol bayrağının dalgalanmasını görmek için sabırsızlandığını" söyleyerek, "Brexit, Cebelitarık için uzun süredir görülmeyen yeni fırsatlar yaratmıştır." demişti.

6,7 kilometrekarelik kara parçası

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda, Birleşik Krallık'ın deniz aşırı toprağı Cebelitarık'taki seçmenlerin yüzde 96'sı AB'de kalınmasından yana oy kullanmıştı. Birleşik Krallık genelindeki halkın yüzde 52'si ise "AB'den çıkalım" kararı vermişti.

Üç asır boyunca İngiltere'nin egemenliğinde olan Cebelitarık'ta 30 bin kişi yaşıyor ve ekonomisi, off-shore bankacılığı, internet üzerinden bahis ve turizme dayanıyor. 

İspanya'nın güneyinde bulunan 6,7 kilometrekarelik kara parçasının kime ait olduğu İspanya ile İngiltere arasında kimi zaman tartışmaya ve gerginliğe neden oluyor.

Cebelitarık kimin?

İspanya, 1713 Utrecht Barış Anlaşması ile Cebelitarık'ı İngiltere'ye vermişti. 1950'li yıllarda ise İspanyol General Francisco Franco, Cebelitarık'ın İspanya'nın egemenliğinde olduğunu savunmuş ve 13 yıl boyunca İspanya'nın Cebelitarık sınırını kapatmıştı. 1967 ve 2002 yıllarında yapılan iki referandumla Cebelitarık halkına "İngiliz egemenliğinde kalmak isteyip istemedikleri" sorulmuş ve çoğunluk İngiltere'yi tercih etmişti.

Brexit kararının ardından İspanya'nın gündeme getirdiği Cebelitarık'ın durumu İngiltere'yi düşündürüyor. Dışişleri Bakanı Hammond "Cebelitarık'ın çıkarlarını korumamız zorlaşacak" açıklamasını yaparken İngiltere, Cebelitarık'taki donanma limanına denizaltısını gönderdi.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş