Kabusun yeni adı Langya virüsü. Yine Çin'de çıktı. İşte belirtileri.

Kabusun yeni adı Langya virüsü. Yine Çin'de çıktı. İşte belirtileri.

Çin’den korkutan haber geldi. Yetkililer, öldürücülüğü yüzde 75 seviyesinde olan Langya virüsünün hayvandan insana bulaştığını duyurdu.

Sözcü’de yer alan habere göre; Çin’den yine endişelere neden olacak şok bir açıklama geldi. Korona virüsü salgınının başladığı Çin’den gelen açıklamalar korkuttu. Çin’in iki eyaletinde çok ölümcül olan Lagya virüsünün tespit edildiği duyuruldu.

35 KİŞİDE LANGYA VİRÜSÜ TESPİT EDİLDİ

Vakaların yüzde 75’inin ölümünden sorumlu olan bir virüsün kökünden gelen Langya virüsünün hayvanlardan insanlara bulaştığına dair bir iddia öne sürüldü. Bilim insanları ve yetkililer, ülkenin doğusundaki Henan ve Shandong bölgelerinde 35 kişide Langya virüsünün tespit edildiğini açıkladı.

BU HASTALIK İLK OLARAK 2019’DA İNSANLARDA GÖRÜLDÜĞÜ KAYITLARA GEÇMİŞTİ

New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada, Çinli yetkililer hastalığın insandan insana bulaşma ihtimali üzerinde çalışmaları sürdürürken Pekin Mikrobiyoloji ve Epidemiyoloji Enstitüsü’nde görevli bilim insanları hastalığın detaylarını açıkladı.

Şu an Çin’de Langya virüsü bulaşan kişiler arasında ölen olmadığı belirtilirken uzmanlar virüsün sivri faregiller türünden insanlara bulaştığını iddia etti.
Hastaların çoğunun hastalığı hafif geçirdiği belirtilirken genelde hastaların grip benzeri belirtiler gösterdiği de vurgulandı. Kirpi ve köstebek türü canlılardan bulaşma ihtimali olduğu kaydedilirken bu hastalığın ilk olarak 2019’da insanlarda görüldüğü kayıtlara geçmişti.

Langya virüsü bulaşanların semptomları ise şu şekilde açıklandığı görüldü:

– Yüksek ateş
– Halsizlik (yüzde 54’ü)
– Öksürük (yüzde 50’si)
– İştah kaybı (yüzde 50’si)
– Kas ağrısı (yüzde 46’sı)
– Mide bulantısı (yüzde 38’i)

KÖPEK VE KEÇİLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Genelde yarasalarda bulunan ölümcül bir patojen olan Nipah virüsüyle aynı aileden gelen Langya virüsü damlacık yoluyla geçiyor.

Karaciğer ve böbrek sorunları yaşayanların da olduğu belirtilirken bu virüsün köpek ve keçilerde de olduğu kayıtlara geçti.

İlk olarak 1999’da Malezya ve Singapur’da bulunan Nipah virüsüne yakalanan 300 vakanın 100’ü yaşamını yitirmişti.

İlgili Haberler