Cumhuriyet işte budur - Ahmet GÜRSOY
23 Ocak 2022 Pazar
İstanbul Hava durumu İstanbul 6°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Ahmet GÃœRSOY
Ahmet GÃœRSOY

Cumhuriyet iÅŸte budur

ahmetgursoy.028@gmail.com
+
Aa
-
31 Ekim 2020 Cumartesi

Atatürk'ü sıradan herhangi biri sanıyorlar. Deha deyince abarttığımız düşünüyorlar.

Neden?

Çünkü akılları almıyor.

Hâlbuki Atatürk IQ'su yüksek bir kişiydi. Zekâ kapasitesi ve özellikle de analitik, işlemsel zekâsı oldukça ileriydi.

Tıpkı Leonardo Da Vinci gibi.

Onu herkesten ayıran asıl neden buydu.

Gelelim Cumhuriyete…

Fikri hür vicdanı hür, irfan hür nesiller yetiştirdi. Bilimde çığır açan buluşlara imza attı.

Buyurun bir kaçını sayalım.

Ahmet Cemal Enginen, Fizikçi. Sürekli ortamlar mekaniği üzerinde çalıştı. Sıvı kristaller, türbülans gibi konuları Türk bilim adamalarına açıkladı. Türkiye'de bilimsel gelişmelere önemli katkı sağladı.

Feza Günsey. Bilim kadını.  Milli EÄŸitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazandı. Yurt dışına Cambridge Ãœniversitesi'ne gitti. Fizik alanında önemli geliÅŸmelere imza attı. Doktorasını burada verdi. Profesör oldu. Yale Ãœniversitesi'nde görev yaptı ve atom üzerine çalışırken "simetri grupların linnear olmayan gösterimlerini" açıklayarak fizik bilimine kazandırdı. Bu çalışması bilim tarihine geçti. Halen "Linear Olmayan Sigma Modelleri" adıyla bilim insanlarına öğretilmektedir.

Berham Kurşunoğlu. 1955'de Türkiye'ye gelmiş, çalışacak nitelikli üniversite bulamadığı için ABD'ye dönmüş ve 1959'de iki nötrinonu varlığını keşfetmiştir. Modern kuantum kuramıyla fizik bilimine kuramsal katkı sağlamıştır.

Hüseyin Cavid Enginsoy. Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ä°ngiltere'ye gitmiÅŸtir. YoÄŸun Madde FiziÄŸine önemli katkıları olan sayılı bilim adamlarından biridir. Yarı iletkenler üzerine çalışmıştır.  Şimdilerde endüstri ve teknolojinin her dalında adeta devrim yaratan  transistörler ve tümleÅŸik devrelerin temelini oluÅŸturan yarı iletkenlerdeki nötr katkı atomları üzerinde çalıştı. Yarı iletkenlerdeki temel saçılma üzerinde kendi adıyla anılan buluÅŸa imza attı. "Enginsoy Formülü" olarak bilimsel çalışmalarda kullanılmaktadır. Türkiye'de Çekmece Nükleer AraÅŸtırma Merkezi'nin kurulmasına katkı saÄŸladı. X- ışınları bombardımanıyla ilgili yaptığı bilimsel çalışmalarla "Enginsoy kuramı" olarak bilinen kuramı (teoriyi) geliÅŸtirdi.

Gazi Yaşargil. Tıp alanında deha. Sinir cerrahisisini, özgün bir yöntemle güvenilir bir düzeye çıkardı. Kendisine Yüzyılın Beyin Cerrahı" unvanı verildi.

Oktay SinanoÄŸlu. Büyük zeka. 28 Yaşında Yale Ãœniversitesi'nde profesör oldu. Türkçe aşığı idi. Türkçenin bilim dili olmasını yabancı dillerin yardımcı dil olmasını savundu. O da Enginsoy gibi bilimsel kuram geliÅŸtirdi. Kimya alanında  "Atom ve Moleküllerin Çoklu Atom Kuramı" adıyla geliÅŸtirdiÄŸi kuram, bilime yaptığı çok önemli bir katkıdır.  Son zamanlarında kendi matematiksel teorilerini üretti.  SinanoÄŸlu Made Simple (SMP) adını verilen bu çalışma, kimyacılara ön kestirimde bulunma imkânı veriyor.

Erdal Ä°nönü. Fizikçi. California Teknoloji Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora yaptı. Doktora tezi, yüksek enerjili kozmik patlamaların gözlemleri üzerine idi. E.P.Wigner ile birlikte Wigner-Ä°nönü Çekimi olarak bilim tarihine geçen çalışma yaptılar ve baÅŸardılar. Ayrıca Ä°nönü, nötronların taşınması konusunda fizik bilimine katkı yaptı. Türkiye'ye döndü siyasete atıldı. DYP-SHP koalisyonunda baÅŸbakan yardımcılığı yaptı. 

Cahit Arf. Matematikçi. 1938 yılında beri; cebir, sayılar teorisi, elastiste teorisi, analiz, geometri ve mühendislik matematiğinin zirve isimlerinden biridir. Matematiğe temel olacak katkılarda bulundu. "Hasse-Arf Teoremi" ile bilim dünyasında tanındı. Eski Yunandan beri çözülemeyen ikinci dereceden cebirsel problemleri cetvel ve pergel yardımıyla çözdü. Cahit Arf'ın çalışmaları bununla da kalmadı. Özellikte cebirsel geometri ile ilgili çalışmalarda kullanılan halkalar aksiyomlaştırılarak "Arf Halkaları" olarak adlandırıldı.

Aziz Sancar: TÜBİTAK bursuyla ABD'ye gitti, biyokimya eğitimi aldı ve bilimsel buluşlara imza attı. Yaklaşık kırk yıllık araştırma kariyeri boyunca pek çok ödül alan Aziz Sancar, en sonunda "DNA onarım mekanizmaları" konusunda bilimsel buluşa imza attı. 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü.

Ä°ÅŸte Cumhuriyet budur.

Bilimdir, kalkınmadır, gelişme ve ilerlemedir.

Cahiller bilip bilmediği yere çaplarına göre eleştiriyor. Cumhuriyetçiler yabancı bilim adamlarını Türkiye'ye çağırıp eğitimi, üniversiteyi kurdular diye. Ey cahil, kiminle kuracaktı? Üfürükçülerle mi?

 

 

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Devlet aklı
Devlet aklı
Ahmet B. ERCİLASUN
Devlet aklı
Ne demek dilini koparırlar?!
Ne demek dilini koparırlar?!
Arslan TEKİN
Ne demek dilini koparırlar?!
Rekabetçi kurun altyapısı çöktü
Rekabetçi kurun altyapısı çöktü
Esfender KORKMAZ
Rekabetçi kurun altyapısı çöktü
Akıllarda devamlı geçim derdi var
Akıllarda devamlı geçim derdi var
Fatma ÇELİK
Akıllarda devamlı geçim derdi var
İstanbul'un ilk AVM'si ranta kurban ediliyor
İstanbul'un ilk AVM'si ranta kurban ediliyor
Gülay TUNÇEL
İstanbul'un ilk AVM'si ranta kurban ediliyor
İnsanlığı çıkar, geriye ne kalır ki?
İnsanlığı çıkar, geriye ne kalır ki?
Murat İDE
İnsanlığı çıkar, geriye ne kalır ki?
Cumhur İttifakı darmadağınık…
Cumhur İttifakı darmadağınık…
Orhan UĞUROĞLU
Cumhur İttifakı darmadağınık…