Aman dikkat! Piyasada sahte ilaç alarmı

Aman dikkat! Piyasada sahte ilaç alarmı

Sahte ilaçlar konusunda uyaran Dünya Sağlık Örgütü ilaç pazarının yüzde 10'undan fazlasının sahte ilaç piyasasının elinde olduğunu belirterek, her yıl 1 milyonu aşkın kişinin sahte ilaç nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Sahte ilaç tehlikesine karşı Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan dikkat çeken bir açıklama yaptı. Saydan, geçen haftalarda İzmir’de piyasaya sürülmek üzere olan binlerce sahte ilaç yakalandığını hatırlatarak, Türkiye’ye gelen sahte ve kaçak ilaçların başında zayıflama ilaçları, afrodizyak etkili ilaçlar, saç ürünleri ve hormon ilaçlarının olduğunu söyledi.

Hürriyet Gazetesine konuşan Saydan, "Eczanelerde ilaç olarak satılması gereken bu ürünlerin internet ortamında, sosyal medya ya da merdiven altı gibi yerlerde kontrolsüzce satılması, endişe verici boyutlara ulaştı." derken “İlacın doğru adresi eczanelerdir.” vurgusu yaptı.

Sahte ve kaçak ilaçların en çok internet üzerinden satıldığına dikkat çekip, “Asla internet üzerinden ilaç alınmasın.” uyarısında bulundu.

İlgili Haberler