Erdoğan'dan flaş Suriye açıklaması

Erdoğan'dan flaş Suriye açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de gerçekleşecek BM toplantısı öncesinde Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de gerçekleşecek BM toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. Suriye konusunda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, El Bab'a harekat konusunda karşı çıkıldığını belirterek 'Bab'a ineceğiz.' dedi. Avrupa'nın tutumunu da eleştiren Erdoğan, 'Merkel'in ifadesi vardı, ben buraya 10 milyar dolar ayırırım diye. Tamam destek olun biz konutları inşa edelim. Uygulamaya gelince hepsi kayboldu. ' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Özel Kuvvetleri'nin ÖSO tarafından istenmemesine ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarında satır başları şöyle:

SURİYE KRİZİ

Harekat kapsamında bugüne kadar 900 kilometrekarelik bir alan terör unsurlarından temizlendi. Şu anda güneye doğru ilerliyoruz. Cerablus sakinleri başta olmak üzere Suriyeliler, DEAŞ'tan arındırılan bölgeye dönmeye başladılar. Sivil toplum kuruluşlarımız bu kardeşlerimizin her türlü ihtiyacını karşılıyor. Güvenli alanlar çoğaldıkça, Suriye'ye geri dönenlerin sayısı da artacaktır. Suriye sorunu sadece Suriyelilerin veya Suriye'ye komşu ülkelerin meselesi değildir. Bu kriz sonuçları küresel bir boyut kazanmıştır. 

'ABD ÖZEL KUVVETLERİ, ÖSO TARAFINDAN İSTENMEDİ'

Bu konuyla ilgili olarak Amerikalı yetkililerin açıklaması, yanlış tespit istikametinde, bunun daha ilerisini belki seyahatte, hayırdır, nasıl oldu diye biz de sorar bunun gerçeğini orada daha yakından öğrenme fırsatını buluruz. 

ABD Özel Kuvvetleri, ÖSO tarafından istenmedi, istenmiyor. ÖSO'ya yönelik de burada ABD'li yetkililerin davranışları süreci buraya doğru itti. Bizim özel kuvvetler mensuplarımız onları oradan çıkardılar ve böylece bir sulh ile işi bitirmiş oldular. 

Bizim kesinlikle Suriye'nin kuzeyinde bir PYD-YPG gibi bütünlük içinde terör koridoru oluşmasına müsaade etmeyeceğimizi hep söyledik. Devlet ifadesi kullanmayı zul addediyorum. IŞİD ismi ile İslam'a hakaret ettiklerinin de hala farkında değiller. IŞİD diye bir terör örgütünü kabul etmiyoruz. Bunun adı DEAŞ'tır. Bizim dinimiz terörü reddediyor. 

'BAB'A İNECEĞİZ'

'Bab'a neden iniyorsunuz?' deniyor. Biz Bab'a ineceğiz. Buraları bize tehdit unsurları olmaktan çıkarmamız gerekiyor. Biz inşaat olayını halledelim, sizler bize mali destek verin. 

Merkel'in ifadesi vardı, ben buraya 10 milyar dolar ayırırım diye. Tamam destek olun biz konutları inşa edelim. Uygulamaya gelince hepsi kayboldu. 

 

 

 

Etiketler: , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş