Gürsel Tekin: “İstanbul’da rantın boyutu 100 milyar dolar”

Gürsel Tekin: “İstanbul’da rantın boyutu 100 milyar dolar”
​​​​​​​CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TOKİ’nin hazırladığı rapora göre haksız imar uygulamalarıyla 240 milyar liralık vurgun yapıldığını belirterek, İstanbul’da rant vurgununun 100 milyar dolara geldiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazinin 2,5 milyar lira değerinde olduğunu açıklamasına dikkat çekerek, İstanbul’da 100 milyar dolarlık imar vurgunu yapıldığını söyledi.

Tekin, "İstanbul Rant haritası gösteriyor ki: AKP döneminde en az 100 milyar dolar imar vurgunu yapıldı. Bu kaynaklar doğru kullanılsa yoksulluk önemli bir biçimde azalır, dış borcumuz da bu seviyeye çıkmazdı" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin açıklamalarına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan yalnızca Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazinin 2,5 milyar TL değerinde olduğunu açıkladı. Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen arazi AKP döneminde verilen rantın damlası kadar. TOKİ tarafından hazırlanan ve örnek olarak sadece 74 projeyi esas alan bir rapora göre bu 74 projede haksız imar uygulamalarıyla tam 240 milyar liralık vurgun yapıldı. Biz bu raporu açıkladığımızda Sayın Erdoğan ağzını açıp bir kelime etmedi. Bizim yaptığımız İstanbul Rant Haritası çalışmasına göre vurgunun boyutu 100 milyar doları yani güncel kurdan 580 milyar lirayı buluyor. Dikkatinizi çekerim. Sadece İstanbul’da yapılan vurgun eski parayla 580 katrilyon lira. 17 yıllık AKP döneminde tüm Türkiye’de imar rantı üzerinden elde edilen para bunun çok üzerinde. Bu parayla 16 milyon 800 bin yardıma muhtaç vatandaşımız yoksulluk zincirinden kurtulurdu. 8,5 milyona dayanan işsiz vatandaşımız iş sahibi olurdu. AKP döneminde Türkiye imar rantı üzerinden soyuldu. Bugün yaşadığımız ekonomik sorunların, işsizlik ve yoksulluğun temel sebebi yolsuzluktur. Türkiye kaynaklarını doğru kullansa, bu ülkede işsizlik de yoksulluk da kalmaz."

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ayrıca İstanbul'un rant haritasını da paylaştı. Tekin2in paylaştığı rant haritası şöyle:

1576409203789-whats-app-image-2019-12-15-at-13.jpeg1576409188015-whats-app-image-2019-12-15-at-13.jpeg

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş