Halep'te Türkmen mahalleleri tamamen yıkıldı!

Halep'te Türkmen mahalleleri tamamen yıkıldı!
Suriye Türkmen Meclisi, Esad rejiminin ve müttefiklerinin Halep'e yönelik insanlık dışı harekatında en çok hedef alınan bölgenin Türkmenlere ait olduğunu söyledi ve terör örgütü YPG'nin Türkmen mahallelerine sızma yaptığını açıkladı.

Suriye Türkmen Meclisi, Beşşar Esed rejimi ve Şii milislerin Halep'in doğusunda en fazla Türkmen mahalleleri hedef  aldığını, tamamen yıkılan 6 mahalleye de terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin sızdığını bildirdi.

Suriye Türkmen Meclisinden yapılan yazılı açıklamada, 15 Kasım'dan bu  yana Halep'te "dünya tarihinin en ağır bombardımanı ve sivil katliamlarından  birinin" yaşandığına dikkat çekildi.

Esed rejimi ve müttefiklerinin, hava saldırılarına, 25 Kasım Cuma  gününden itibaren de kara harekatıyla eşlik ettiği belirtilen açıklamada, "Rejim ve müttefiklerinin Halep'e yönelik insanlık dışı harekatında en çok hedef alınan  bölgeler yine Türkmen bölgeleri oldu. Kadim Türk yurdu Halep'teki Türkmen  mahalleleri Bustan Başa, Hüllük, Haydariye, Şeyh Faris, Şeyh Hıdır ve Baidin  tamamen yerle bir oldu. Binlerce sivil Türkmen doğrudan hedef alındı."  ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, bölgedeki Türkmen birlikleri Muntasır Billah ve  Sultan Mehmet Fatih Tugayları'nın karargahlarının da eş zamanlı olarak vurulduğu çok sayıda şehit verildiği belirtildi.

YPG/ PYD TÜRKMEN MAHALLELERİNE SIZIYOR

Rejimin ele geçirdiği Türkmen mahallelerine terör örgütü PYD ve YPG  unsurlarının sızdığı vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Daha vahimi, rejim operasyonunu fırsat bilen, Halep'in Şeyh Maksut  mahallesinde konuşlanmış olan YPG/PYD unsurları rejimin ele geçirdiği Halep'in  Türkmen mahallelerine sızmaya başladı. Sivillerimizin bir kısmı bombardıman  bölgelerinde sıkışıp kaldı. Bir kısmı da Muntasır Billah Tugayı'nın canlı kalkan  olmasıyla muhaliflerin kontrolündeki Meşhed, Sükkeri, Salhin, Firdevs ve Şaar  mahallelerine geçti. Ayrıca abluka ve bombardıman nedeniyle an itibarıyla  Halep'te gıda stokları tamamen tükendi, ilaç ve tıbbı malzemeye erişim imkanı kalmadı."

ULUSLARARASI TOPLUMUN "VİCDANI TAŞLAŞMIŞ"

Açıklamada, uluslararası toplumun Halep'teki katliama "duyarsız"  kalması sert bir şekilde eleştirilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Suriye Türkmen Meclisi olarak bu gayri insani tablo karşısında, daha  önce uluslararası camiaya defalarca yaptığımız çağrıyı artık yinelemiyoruz. Çünkü  biliyoruz ki gözler çoktan kapanmış, kulaklar tıkanmış, vicdanlar taşlaşmış.  Bugün sadece acımızı haykırıyor, masumların ahını dillendiriyoruz. O vicdanı  yoklar bilsinler ki toprağa düşen her mazlumun ahı mahşere kadar peşlerini  bırakmayacaktır.  Biz Türkmenler olarak bu dünyanın adil olmadığını çok büyük  acılarla tecrübe ettik ama her şeye rağmen Yüce Allah'ın sonsuz adaletine ve  merhametine sığınıyor ve adaleti aramaktan asla vazgeçmeyeceğimizi tüm dünyaya  ilan ediyoruz. Allah şahidimiz olsun ki son nefesimize, son nefesimize kadar  direneceğiz. And olsun ki bugün sürüldüğümüz topraklarımıza er ya da geç geri  döneceğiz; onurumuz ve özgürlüğümüz için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz."

Halep Sivil Savunma Birliği, dün yaptığı açıklamada 15 Kasım'dan bu  yana Halep'in doğusuna 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapıldığını ve  600'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin sivilin de yaralandığını  duyurmuştu.

YÜZ BİNLERİN İNSANİ KRİZİ 

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep, başkent Şam'dan sonra  ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Kent merkezinin Türkiye sınırına  uzaklığı da 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol  ediyor. Rejim kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl  Sağlık Müdürlüğünün verilerine göre, halk 96 gündür temel insani ihtiyaçlarını  gideremiyor.

Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık  merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Kentte hizmet veren yalnızca 3  fırın bulunuyor. Bölgede okulların tümü kapalı. 14 gündür ölen sivil sayısı  650'ye çıkarken, yaklaşık 300 bin sivil, 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş