İBB Meclisindeki tartışma taşınmaz skandalını ortaya çıkardı

İBB Meclisindeki tartışma taşınmaz skandalını ortaya çıkardı
İBB'nin son oturumuna 'taşınmaz' tartışmaları damga vurdu. AKP Kartal İlçe Başkanlığı'nın 2014 yılından beri İBB'ye ait taşınmazı "işgalci" olarak kullandığı ortaya çıktı.

İBB'nin son oturumuna taşınmazlarla ilgili tartışmalar gündeme gelirken, CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı İBB’ye ait taşınmazları tespit etmek için başlattıkları ecrimisil çalışması hakkında bilgi verdi.

AKP Kartal İlçe Başkanlığı'nın 2014 yılından beri hiçbir ödeme yapmadan İBB'ye ait taşınmazı "işgalci" olarak kullandığı ortaya çıktı.

İBB’ye ait yapıda 58 kiracı bulunduğunu, kiracıların İBB’ye olan 804 bin 748 TL’lik borçlarının yapılandırma ile 184 bin 489 TL’ye düşürüldüğünü anlatan Balyalı, en yüksek borcu olan kurumun da 240 bin 548 TL ile Kartal AKP ilçe teşkilatı olduğunu açıkladı.

AKP ilçe teşkilatının 2014-2019 yılları arasında hiçbir ödeme yapmadığının tespit edildiğini aktaran Balyalı “Tahliye ve icra işlemleri başlatılmış olup verilen süreye rağmen hala icra bedeli ödenmemiştir” dedi.

222 MİLYONLUK ALACAK

Tartışma, CHP Grubu Sözcüsü Tarık Balyalı’nın raporlar üzerine genel bir değerlendirme yapmak istediğini söyleyerek söz alması ile başladı.

Balyalı, Merter metro istasyonunun yanına izinsiz olarak kurulan ve Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir’in İYİ Partili meclis üyesi Ali Kıdık’a ait olduğunu iddia ettiği büfe tartışmasını hatırlatarak “Savunulacak bir durum değil tabi. Ancak ecrimisilin yıllar içinde bir yol haline geldiğini görüyoruz. Sayıştay’ın 2018 İBB raporunda 2743 adet taşınmazın ecrimisil karşılığı kullanıldığı anlaşıldı. Ecrimisilin kira tahsili yöntemine dönüştürüldüğü belirtildi. İBB’nin toplam 222 milyon 999 bin 532 TL ecrimisil alacağının yalnızca 58 milyon 680 bin 984 TL’sinin tahsil edildiği tespit edildi” dedi.

KİRA GELİRİ 150 MİLYON TL ARTACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı doğrultusunda bu konuda bir çalışma başlatıldığını söyleyen Balyalı “İBB’nin kiralama ya da ihaleye gidilmeden rekabet önlenerek çok ciddi gelir kaybına uğramasına neden olunmuş. Yaptığımız çalışma ile İBB olarak kira gelirlerini 2020 yılında 150 milyon lira civarında arttıracağımızı düşünüyoruz. İşgalcilere ecrimisil ihbarnameleri gönderildi. Yıllardır kira ve ecrimisil alınmayan metro altındaki dükkanları tespit çalışması başladı. Toplam 150 adet encümen dosyası oluşturuldu. Eminönü, Aksaray, Şaşkınbakkal alt geçitlerde tespit çalışmalarına başlandı. Hukuki işlemler sonuna kadar sürdürülecek” dedi.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş