İBB parselindeki ihale

İBB parselindeki ihale
İBB’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlik yıllarında forma giydiği Erokspor için açtığı saha ihalesini kazanan firma sözleşmenin AKP’li Mevlüt Uysal döneminde imzalandığı ve kazanan firmanın daha önce kamudan başka ihaleler de kazandığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyürkşehir Belediyesi’nin yaptığı saha ihalesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlik yıllarında forma giydiği Erokspor için olduğu ve sahanın AKP’li Esenler Belediyesi’ne devredileceği ortaya çıkmıştı. Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, İhaleyi kazanan firma ile sözleşmenin 8 Nisan tarihinde imzalandığını yazdı. Bu tarihte İstanbul seçimi için geçersiz oylar sayılmaya devam ediyordu ve Ekrem İmamoğlu henüz mazbatasını almamıştı. Toker, ayrıca ihaleyi kazanan firmanın daha önce pek çok kamu ihalesini kazandığını da belirtti.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in “İBB parselindeki ihale” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“İBB'nin “Kemer Mahallesi Kamp Eğitim Merkezi” için ihale yaptığını, ihale dosyasında Erdoğan'ın forma giydiği Erokspor adı olduğunu Özlem Güvemli imzalı haberden öğrendik.
Bu saha, AKP grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun başkan olduğu Esenler Belediyesi'ne devir hazırlığı içindeymiş.

Bir çarpıcı bilgi daha: Bina ve spor sahası ihalesini kazanan firmayla sözleşmenin imzalandığı tarih: 8 Nisan 2019.

Yani 31 Mart seçimlerinin ardından, mazbata verilmeden önce. Henüz başkanlık Mevlüt Uysal'dayken.

Sözleşme tarihi ve konusuyla ilginç görünen bu ihaleyi, 25 milyon 480 bin TL bedelle aldığı belirtilen Ermit Mühendislik firmasını merak ettik.
Geçen yıl katıldığı Burdur Ceza İnfaz Kurumu ihalesini 333.6 milyon TL ile kazanmış. Adalet Bakanlığı ile sözleşme imzalamış.
İzmir Fuarı alanını, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi'ni, Diyarbakır Çevik Kuvvet Hizmet Binaları'nı, Ardahan Üniversitesi kampüsünü yapan Ermit Mühendislik, vaktiyle Bayburt Grubu ile de ortakmış.
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ihalesini yıllar önce -Bayburt Grup bünyesindeki Şenbay Madencilik ile birlikte- üstlenmiş. Ermit'in bu projedeki hisseleri, uzun itiraz süreçlerinin ardından bir başka şirkete devredilmiş. 1971 yılında kurulmuş bir şirket olan Ermit Mühendislik şu an tek pay sahipli bir şirket. Sahibi de Bülent Cankurtaran.
Bakalım 12 bin 361 metrekarelik bu parselin Esenler Belediyesi'ne devir girişimi nasıl sonuçlanacak?”

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş