İYİ Parti gerçeği...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Bütün doğumlar sancılıdır... Bebek büyüyene kadar bir çok hastalık ve telaş yaşanır. Siyasette de buna rastlarız. Hele yeni kurulan partilerde... Kurucular, kongreler, yöneticiler derken her kesimi memnun etmek mümkün değildir. Üçüncü yaşına bir kaç gün sonra girecek olan İYİ Parti'de sancıların bitmeyişinin bir çok sebebi olması, bu partinin giderek büyümesinin önünü kesemediği gibi Türk siyasetinde anahtar rolü üstlenmesini de engelleyemiyor. Ellerini ovuşturarak İYİ Parti'nin tökezlemesini bekleyenler bu gidişle avuçlarını yalayacak.

İYİ Parti de zaman zaman nükseden ağrıların bireysel talep, hiziplerin hesaplaşması sananların ufukları, sadece ağaca baktığı için ormanın bütününü görmeleri hayatın olağan akışına da ters!.. Her şeyden önce İyiler hareketinin doğuş sebeplerini ıskalıyorlar. Kurucularının büyük bölümü MHP'den kopanlardır. 40-50 yıllık emeklerini terk edip bu partiyi kuranların öncelikli talebi parti içi demokrasi ve Türk Milliyetçilerinin hak ettiği iktidarı yakalamaktı. Baskın seçime yakalanınca bir nevi göçü yolda dizemediler. Seçime girme hakkı elde edebilmek için ülke genelinde il ve ilçelerdeki teşkilatlanma hedeflerine ulaşamadılar. Masanın bir bacağı topal kalınca sarsıntının devam etmesi de kaçınılmazdı.

Siyasetin üniversitelerde ana bilim dalı olduğunu defalarca yazdım. Televizyon programlarında ısrarla tekrarladım. Bir de "Mezarlıklar vazgeçilmezlerle doludur" sözünü... Lakin kendilerini "Vazgeçilmez" sananlar aynı zamanda "Hak sahibi" olduğunu sanmaya başladı. Kimileri kendisini "Aile"den saydı. Anadolu da ev halkına horanta denir. Kendilerini horantadan görenler; anne, abla, hala, teyze, babaanne olarak kabullendikleri Sayın Meral Akşener'e küsmeyi, kırılmayı ve hatta evi terketmeyi de hak dan saydılar.

Siyaset uzun solukludur. Maraton gibidir. Nefesi yetmeyen, hazırlıklı olmayan, sabır taşı çatlatmayan ipi göğüsleyemez. Merdivenleri üçer-beşer çıkanlar, birer birer inildiğini ne yazık ki sıcağı sıcağına fark edemiyor. Üstelik dünya da ve ülkemizde siyaset tarihini ya bilmiyor ya da hırsları akıllarının önüne geçtiği için kabullenmiyorlar. Türk siyasi tarihinde bütünden kopan parçalarını sanırım irdelemediler. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu tüm gayretlerine rağmen partisi yüzde 2'yi bulamadı. AP'den, CHP'den kopan parçalarda aynı sonuçla karşılaştı. Bu gün 86 olan siyasi parti sayısı ölçü olmamakla beraber memleketimizin siyasi mezarlığında yatanların sayısı binlerce... Çoğunun adı bile bilinmiyor.

Şimdi bazıları AKP'nin Refah Partisi'nden kopup 18 yıl iktidar olduğunu iddia edecektir.

Birincisi istisnadır. Kaideyi bozmaz!

İkincisi uluslararası projedir ve Türkiye'nin o dönemki şartları farklıdır.

İYİ Parti'nin kuruluş ve sonrasında acımasızca eleştirildiğini hatırlattıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın bile birkaç ay önce İYİ Parti için "Yerli ve Milli" sözlerini hatırlatalım. Her fırsatta ağıza alınmadık hakaretler bırakmayan, "Zillet İttifakı" gibi ağır ithamlarda bulunan Devlet Bahçeli'nin "Eve dönün" çağrısı İYİ Partinin Türkiye'nin kaderini belirleyen konuma yükselişinin kabulü anlamı taşımaktadır. Elinde bu anahtarı bulunduran İYİ Parti'ye "Operasyon" düzenlenmesinin yüzlerce sebebi vardır ve bundan sonra da olacaktır.

Evet; "Liderler ve komutanlar sadece yaptıklarından değil. Yapamadıklarından da sorumludur." Bunu hep hatırlatıyorum. Ancak bugün biraz daha vicdanlı davranıp; siyasette beklentileri karşılanmayanlara moda deyim olan "ironi"yi tavsiye edeceğim. Kendinizi lütfen Sayın Meral Akşener'in yerine koyun. Bir taraf da "Cumhuriyet değerlerini yıkarak, rejimi değiştiren iktidarı yıkarak, millet çoğunluğunun arzu ettiği kuvvetler ayrılığı ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş imkanı" var iken bireysel, hizipler ve hatta siyasal taleplere mi kulak verirdiniz!..

Lütfen sağ duyu...

Yarın, asıl operasyonun İYİ Parti'ye değil, "Millet İttifakı"na yapılışının izlerini sürmeye çalışacağız.

Umutla ve sevgi ile kalın...

 

  • Yorumlar 16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58