Kabus korkusu tarih oldu. Artık herkes mışıl mışıl uyuyacak

Kabus korkusu tarih oldu. Artık herkes mışıl mışıl uyuyacak
ABD merkezli NightWare adlı firma tarafından geliştirilen akıllı saat teknolojisi uyku esnasında nabzı ve vücut hareketlerini ölçerek, kabus esnasında bireylere müdahale ediyor. Cihaz, 10 saniyelik döngülerle titreşimler gönderiyor ve ölçümler normal seviyelere dönene kadar kullanıcıyı kabustan nazikçe çıkarmak için yoğunluğu artırıyor.

Independent'ın haberine göre, kaygı yaratan ve gündüz yaşantısını da etkileyen, travma sonrası stres bozukluğuyla (TSSB) ilişkili kabusları tedavi eden yeni giyilebilir teknoloji, ABD İlaç ve Gıda İdaresi’nden (FDA) tam not aldı.

ABD merkezli girişim NightWare tarafından geliştirilen akıllı saat teknolojisi, kesintisiz ve daha dinlendirici bir uyku sağlamayı ve bilinçaltıyla ilgili korkunç durumları engellemeyi hedefliyor.

Bilgi işlem alanında doktora öğrencisi Tyler Skluzacek tarafından tasarlanan titreşimli akıllı saat, gece uykusunda kalp atış hızını ve vücut hareketlerini ölçerek bireyleri rahatsız edici kabuslardan çıkarmayı başardı.

Teknoloji, uyku sırasındaki anormallikleri tespit ederek 10 saniyelik döngülerle titreşimler gönderiyor ve ölçümler normal seviyelere dönene kadar kullanıcıyı kabustan nazikçe çıkarmak için yoğunluğu artırıyor.

Tyler Skluzacek, icadın ilhamını Irak Savaşı’nda yer almış eski bir asker olan babasından aldığını söyleyerek, "Kelimenin tam anlamıyla babam için bir şeyler yaptım. Ama eve dönerken bunu bir şirkete dönüştürmek gibi bir niyetim yoktu" diye ekledi.

Öte yandan NightWare girişimi, Skluzacek'in prototip konseptini satın alıp güncelledi ve Minneapolis Eski Muharipler Dairesi Tıp Merkezi’yle işbirliği içinde ileri klinik testler yürütmeye başladı.

Kasım ayında da FDA, Nightware'in TSSB’yle ilişkili sendromların tedavisi için cihazın üretimini onayladı.

FDA ayrıca, NightWare saatini "çığır açan cihaz" ilan etti. Bu statü, yaşamı tehdit eden rahatsızlıkların tedavisi için tasarlanmış cihazların inceleme süreçlerinden daha hızlı geçmesini sağlıyor.

eeeeeee-003.jpg

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58