Kapalıçarşı'da yüzlerce dükkan kepenk indirdi

Kapalıçarşı'da yüzlerce dükkan kepenk indirdi
Turizm sektöründeki krizden büyük darbe yiyenlerden biri de tarihi Kapalıçarşı esnafı..Turist gelmemesi nedeniyle iki yılda 600 dükkan kapanmak zorunda kaldı.

Türkiye ile Rusya arasındaki kriz, 15 Temmuz darbe girişimi ve 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu... Tüm bunlardan en çok etkilenen kesimlerden biri de Kapalıçarşı esnafı oldu. Esnaf, "Artık Avrupalı müşterileri mumla arıyoruz" diyor. Yaz mevsiminin yaklaşması kapalı çarşı esnafını heyecanlandırmış. Esnaf tabiri yerindeyse son iki yıldır 'sinek avladıklarını' söylüyor. Bu süreç içerisinde özellikle Avrupalı turistlerin Türkiye'yi eskisi gibi tercih etmemesi nedeniyle Kapalıçarşı'da yüzlerce esnaf dükkanına kilit vurmuş…İki yılda 600 dükkanın kapandığı belirtiliyor.

İlk olarak görüştüğümüz bir esnaf, eğer ismimi vermezseniz buranın dertlerini anlatırım diyor: "Burada restorasyon işleri 6, 7 aydır devam ediyor. Bu restorasyonu 2 buçuk yılda bitireceklerini söylediler. Ama buna inancım yok. Mart ayının başı gibi buranın ekonomik olarak düzeleceğini düşünüyordum. Ama şu an sinek avlıyoruz. Eğer böyle devam ederse dükkanı kapatıp gitmek zorunda kalacağım." 10 yıldır kapalı çarşıda esnaf olduğunu söyleyen Baki Atış, şu an Arapların burada alış veriş yaptıklarını belirterek, "Biz en çok yarayan turist İspanyol. Çünkü İspanyollar alışverişi seviyor. Bu kitleleri buraya çekmemiz gerekiyor. Bu konuda siyasetçilerin üzerine düşen görevleri var. Örneğin, Rusya ile uzlaşmadan önce 5 milyon turist kaybettik. Tekrar uzlaşı sağlandığında o turistleri yine kazandık" diyor.Her şey rağmen 2017 yılının 2016'ya göre daha iyi geçtiğini söyleyen Atış, müşterileri ve turistleri buraya çekebilmek için kapalı çarşıdaki esnaflara eğitim verilmesi gerektiğini de belirtiyor: "En basitinden yıllardır yer altı sorunları var. Elektrikler gidiyor saatlerce gelmiyor. Yağmur yağdığı zaman tavanlar akıyor. Bu da müşterileri geri çekmesine neden oluyor. Örneğin yılbaşında elektrikler gitti. Esnaf perişan oldu. 5 aydır restorasyon devam ediyor. Umarım bu sorunlar bitecek. Bir de bu konuda esnaf da üzerinde düşen görevi yerine getirmeli. Mesela müşteri çekmek için konferanslar yapılmalı. Gelen turisttleri kapıda karşılamak gerekir. Kapalıçarşıyı kaybetmemek için acilen yeni projeler yapılmalı."

YANLIŞ YÖNETİM TURİST KAYBETTİRDİ 

Bir başka esnafsa 20 yıldır Kapalıçarşı'da  halı kilim sattığını söylüyor. 3 yıl öncesine kadar burada halı kilimcilik yapan esnaf, turist kaybı nedeniyle dükkanını kapattığını, hediyelik eşya sattığını anlatıyor: "Yanlış yönetimler yüzünden turist kaybettik. Başka ülkelerle aramızı iyi tutmak gerekiyor. 10 yıl önce burası turist kaynıyordu, 10 gemi turist geliyordu. Ama şimdi bu sayının çeyreği bile yok. 3 sene önce bu sorunlar başladı. Bu son 2 yıldır turist sayısı sıfıra indi. Birçok esnaf kepenk kapattı. Bu dükkanlarda da 3-4 kişi çalışıyordu onlar da şimdi işsiz kaldı."  28 yıldır Kapalıçarşı'da esnaf olan Fikret Karataş,  Avrupalı turistlerin Türkiye'ye gelmesi için hükümet tarafından çalışmalar yapılmasını istiyor: "Turizm geçen seneye göre her ne kadar bir tık yukarıda olsa da müşteri kalitesi düşük. Avrupalı turisti  mumla arıyoruz. Araplar var ama onlar da fazla alışveriş yapmıyor.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş