Karıncalar ülkeyi tehdit ediyor

Karıncalar ülkeyi tehdit ediyor
Avustralya'nın Queensland eyaletinde giderek çoğalan kırmızı ateş karıncaları ülke genelinde tehlike oluşturuyor.

Avustralya'daki ABC televizyonu tarafından yayımlanan, Ulusal Kırmızı Ateş Karıncalarını Yok Etme Programının raporuna göre, 2001'de Güney Amerika'dan  gelen gemilerle ülkeye giren kırmızı ateş karıncaları, ülke için vahşi tavşanlar, dev kara kurbağaları ve tilkilerden daha fazla tehlike arz ediyor.

Raporda, ölümcül ısırığa sahip istilacı ateş karıncalarının yok edilmesi için zamanın hızla daraldığına işaret edilerek, Queensland'ın  güneydoğusu ve Yeni Güney Galler eyalet sınırına 50 kilometre mesafeye kadar  yayılan kırmızı karıncalara karşı önlem alınmadığı takdirde bu türün ülkenin tümüne yayılabileceğine dikkat çekildi.

Ülkede her yıl ateş karıncalarının ısırığına maruz kalan 3 bin kişinin ölümcül sonuçları olan anafilaktik şoka girebileceği uyarısında bulunuldu.

ZAMAN DARALIYOR

Yayılmacı Türler Konseyi Başkanı Andrew Cox, söz konusunu sorunla  mücadele için yetkililerin daha fazla bütçe ayırmaması durumundada önce güneydoğu  Queensland sonra Avustralya genelinde kırmızı karıncalarla mücadelenin  kaybedileceği belirtti.

Cox, "Eğer şimdi harekete geçmezsek ateş karıncaları ekonomimize,  çevremize, sağlık sitemimize ve dışarıdaki yaşam tarzımıza çok büyük darbe  vuracak. Yok etmek hala mümkün ve bu hepimizin yararına olacaktır fakat zaman  hızla daralıyor." ifadelerini kullandı.

Bu arada, Tarım Bakanı Barnaby Joyce da, federal ve eyalet  hükümetlerinin söz konusu tehditle mücadele planlarının, Mayıs 2017'de yapılacak  tarım bakanları toplantısının gündeminde olduğunu belirterek, kırmızı karıncaların yok edilmesinin ulusal çıkarlar açısından da uygun olduğuna karar  verildiğini söyledi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58