Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan müzakere açıklaması

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan müzakere açıklaması
KKTC Cumhurbaşkanı Kıbrıs müzakerelerinde Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmeyeceklerini bütün tarafların anlamaları gerektiğini söyledi

İstanbul’daki temaslarının ardından adaya dönen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ercan Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelerek Kıbrıs sorununun geldiği aşamayı değerlendirdiklerini belirten Akıncı, Türkiye’nin “Kıbrıs’ta 2016 yılında çözüm hedefine” desteğinin en üst seviyede olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde önlerinde altı toplantı olduğuna işaret ederek, “Bu toplantılarda ekonomi, AB, yönetim ve güç paylaşımıyla mülkiyet başlıklarında artık geriye kalan ayrılık noktalarını kapatalım. Netleşmemiş konulara berraklık getirelim. Muğlaklık içinde kalan konuların berraklaştırılması gerekir” diye konuştu. Toprak ve garantiler başlıklarında başlatılan fikir eksersizini devam ettirerek, Kıbrıs sorununu artık iki tarafın da kabul edebileceği iyi bir sonuca bağlamayı arzuladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı “Hedefimiz, referandumda her iki toplumdan da evet alabilecek bir çerçeveyi halkımıza sunmaktır” dedi.

Mağduriyetler yaşadık

Müzakerelerde garantiler konusunu da değerlendiren Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları söyledi: “İngiltere’nin Kıbrıs’ta iki üssü var ve garantilerle ilgisini kesmek isteyebilir. Ancak üslerle kesmek istemez. İki üssü olan bir ülke garantilerle ilgilenmeyebilir. Garantilerle Yunanistan da ilgilenmeyebilir. Çünkü Rum tarafı Kıbrıs’ta nüfus olarak daha büyük olan toplum olarak ortağını dışlamış, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tek başına sahip çıkmıştır. Oysa ki biz Kıbrıslı Türk halkı, nüfus olarak daha az olan toplum olarak geçmişte büyük mağduriyetler yaşadık. Bu anlamda garantiyi talep eden doğal olarak Kıbrıs Türk halkıdır ve bu güvenceyi Türkiye’nin garantisinde görmektedir. Bu tüm taraflar için anlaşılır olmalıdır. Kıbrıs Rum tarafının garantiler meselesine sadece kendi pencerelerinden bakıp ‘asla garanti olmaz, kabul etmeyiz’ toptancı yaklaşımı ile bir yere varılamaz. 29 Ağustos-14 Eylül arasında 6 toplantı yapacağız. Hedef bu toplantılarda 4 başlığı tamamlamaktır. Hedef mümkünse bu 4 başlıkta ayrılık noktalarını tümüyle kapatmak, mümkün olan en az farka indirgemektir.” “Rum tarafı imkânsızı isteme yanlışına düşmezse makul bir çerçeveyi ortaya çıkarmamız mümkündür” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmeler sonrası 14 Eylül’de Rum liderle ortak açıklama yapabilme noktasına gelmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Son viraja girdik

Akıncı, Türkiye’nin yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci turuna var olan ilgisinin daha da arttığını belirterek, “Son viraja girdik. 2016’da bu işi federal bir çerçevede bitiremezsek, bizden sonraki kuşaklar farklı yollar deneyecektir” değerlendirmesinde bulundu. Kıbrıs’ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015’te yeniden başlamıştı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş