Korona virüs bu köye hiç uğramadı, nasıl başardıklarını anlattılar

Korona virüs bu köye hiç uğramadı, nasıl başardıklarını anlattılar
Korona virüsün Türkiye’de ilk görüldüğü tarihten beri Bartın’ın Amasra İlçesi Aliobası köyünde hiç vaka görülmedi. 600 nüfuslu köyde kimse misafirliğe gitmezken köyün muhtarı acil durumlar dışında kimseyi köyden çıkartmıyor. Kurban Bayramı’nda da kimsenin alınmadığı köyde her gün düzenli maske dağıtımı da yapılıyor.

Bartın’ın Amasra ilçesinin 120 haneli 600 nüfuslu Aliobası köyünde hiç korona virüs vakası tespit edilmedi. 200 rakımlı köyde yaşayan vatandaşlar, günlük hayatlarını sürdürürken maske, mesafe ve hijyen konularına titizlikle özen gösteriyor. 

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto9.jpg

HER GÜN MASKE DAĞITIMI YAPILIYOR

Köy muhtarı Ramazan Tığ sürekli köyde yaşayan vatandaşları ziyaret ederek, maske takılması ve mesafe ile hijyene dikkat edilmesini istiyor. Muhtar Tığ, her gün belirli saatlerde kapı kapı gezerek vatandaşlara maske dağıtımı da yapıyor. 

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto8.jpg

ACİL DURUM DIŞINDA KÖYDEN ÇIKMIYORLAR

Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından köyde sert kurallar uyguladığını söyleyen Aliobası Köyü Muhtarı Ramazan Tığ, "Korona virüs illeti çıktıktan sonra köyümde yaşayan insanların hep yanında oldum ve sürekli ziyaret ederek, kuralları anlattım. Köyde yaşayan insanlarımızı çok acil ihtiyaç olmadığı sürece köyden çıkartmıyorum" dedi.

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto7.jpg

“KORONA VİRÜSÜ KÖYE SOKMAMAYA KARAR VERDİK”

Kurban Bayramı’nda köye gelinmemesi için çağrıda bulunduğunu ifade eden Ramazan Tığ, "Özellikle Kurban Bayramı’nda ben sosyal medya hesaplarımdan sürekli 'köye gelmeyin' diye uyarılarda bulundum. Bu kurallara uydular, kimse köye gelmedi. Bazen bana 'çok kötü kurallar uyguluyorsun' diyerek, beni eleştirenler oldu. Ama geriye dönük 10 aylık duruma baktığımız zaman köyümüzde sıfır vaka, bu da bizi hem mutlu ediyor hem de gurur veriyor.

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto6.jpg

“KURALLARA UYMAYALARINI TAVSİYE EDİYORUM”

Bu korona virüsü bu köye sokmamaya karar verdik. Bundan sonra da kurallara tam uyarak, bu virüs burada olmayacak. Köyümüz çok temiz, yemyeşil ormanlarımız ve organik ürünlerimiz var. Bunları tüketerek ve kurallara tamamen uyarak, bu başarıyı elde ettik. Herkese kurallara uymalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto5.jpg

"MİSAFİR KABUL ETMİYORUZ"

Köyde yaşayan Hamide Özkan (50) maske, mesafe kurallarına çok dikkat ettiklerini ifade ederek, "Hiç köyümüzden de çıkmıyoruz. Zaten köyümüze de kimse gelmiyor. Ayrıca evimize misafir de kabul etmiyoruz. Gitmiyoruz da şimdi benim çocuklarım İstanbul’da onlara bile gidemiyorum. Tabi üzülüyorum ama yapacak bir şeyimiz. Yoksa bu virüs çok tehlikeli mutlaka kendimizi izole etmek zorundayız" dedi.

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto4.jpg

'KENDİMİZİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUZ'

İbrahim Gür (30) ise, "Köyümüzde hiç virüs yok, bu yüzden kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Köyde organik besleniyoruz. Hiç misafirliğe gitmiyoruz. Özellikle muhtarımız çok sert kurallar uyguladı" diye konuştu. 

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto3.jpg

"KURALLARA UYUYORUZ"

Muhtarın köyde yaşayan herkesi sürekli ziyaret ederek uyardığını belirten Şerafettin Özkan (50), şöyle konuştu: 

"Televizyonlardan duyduğumuz ve muhtarımızın bizlere söylediği maske mesafe ve hijyen kurallarına tamamen uyuyoruz. Köyümüzün dışına çıkmak zorunda kalsak bile hemen işimizi görüp geri geliyoruz.

bartinin-koyunde-hickoronavirusvakasi-gorulmedi-6464-dhaphoto2.jpg

Köyümüze kesinlikle misafir kabul etmiyoruz. Şu anda kendimizi koruma altına aldık. Benim çocuklarım İstanbul’da yaşıyor ama gidemiyoruz. Kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bu şekilde hiç vaka olmadan bu durumu atlatacağımıza inanıyoruz."

 

İlgili Haberler
Alioba’da köy halkı talebe yetişemiyor, bugüne kadar hiç korona vakası görülmedi
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58