Koronada korkutan raporu İstanbul Tabip Odası açıkladı. Hastane koridorlarında neler oluyor? Ölüm sayıları neden arttı?

Koronada korkutan raporu İstanbul Tabip Odası açıkladı. Hastane koridorlarında neler oluyor? Ölüm sayıları neden arttı?
Korona virüsün Türkiye’deki son durumuna ilişkin rapor hazırlayan İstanbul Tabip Odası, hastaların acil servislerde yatış sırası beklerken hayatını kaybettiğini, hekimlerin hasta seçmek zorunda bırakıldığını iddia etti.

Korona virüsün Türkiye’de görüldüğü günden bu zamana 9 ay geçti. Son dönemde vakalarda patlama yaşanırken salgın dolayısıyla hayatını kaybeden vatandaşların sayısı da artmaya başladı.

Öte yandan bakanlığın açıkladığı verilerin gerçeğin yalnızca bir kısmını yansıttığını belirten İstanbul Tabip Odası (İTO), pandemi sürecinde İstanbul’daki sağlık hizmetlerinin durumuyla ilgili kasım ayı raporunu yayımladı.

Raporda, “İstanbul’da birçok hastanede hastaların acil servislerde yatış sırası beklerken can verdiği ve hekimlerin de hastalar arasında seçim yapmaya zorlandığı” ifade edildi.

İTO Covid-19 İzleme Kurulu tarafından hazırlanan raporda, salgının geçmiş aylara göre daha da vahim durumda olduğu vurgulandı.

Düzenlenen basın toplantısında raporu açıklayan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, "Şu anda alınan önlemler çok yetersizdir ve bu haliyle sağlık kurumlarının bu yükü taşıması mümkün değildir. İstanbul’da birçok hastanede hastalar acil servislerde yatış sırası beklerken can vermekte, hekimler ise hastalar arasında seçim yapmaya zorlanmaktadır." dedi.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58