Mevlüt Uysal'ın o açıklamayı niye yaptığı belli oldu

A+A-
Murat AĞIREL

İstanbul seçim sonuçlarının yankıları devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya dönüşünde İstanbul Seçim sonuçlarına dair bir açıklama yaptı.

"Şimdi, benim şu anda Büyükçekmece'de, malum adayımız İBB başkanımız Mevlüt Bey. Mevlüt Bey hukukçu. Mevlüt Bey bana öyle şeyler söylüyor ki ben şaşırdım. Ben Mevlüt'e kendime inandığım kadar inanırım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi kadar inandığı Mevlüt Uysal, 4 Şubat 2019 tarihinde A Haber programında, "730 adet sahte seçmen var. YSK listesinden düşürüldü. Adliye'ye intikal ettiği için üzerinde durmuyoruz" demişti.

Sonra…

10 Nisan 2019 tarihinde "Büyükçemece'de 3500 kişi seçmen listesinden düşürülmüş bu kişilerin soyadlarına baktığımızda AKP'ye oy verilebileceği belli" gibi garip bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı'nın Mevlüt Uysal'a güveni ve Uysal'ın yanıltıcı bilgiler ile açıklama yapma çabaları kafama takıldı ve her zaman olduğu gibi araştırmaya başladım.

Ne göreyim?

Karşıma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın ve kızı Esra Albayrak'ın mütevelli heyetinde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitim Vakfı  (TÜRGEV) çıktı.

Nasıl mı?

Anlatayım.

TÜRGEV Başakşehir'deki 779 dönüm arazi için hazineden "eğitim, öğretim ve öğrenci yurdu" amacıyla kullanması için irtifak hakkı talep etti. Arazinin bedel tespit raporunda değerinin 606 milyon lira olduğu anlaşıldı.

Tabii fiyat inanılmaz yüksek. Devreye hemen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girdi. Bakanlık arazi ile ilgili bir master plan çalışması yaptı ve alanın tamamında üniversite alanı gibi büyük ölçekli bir yapının yer almasını ön gördü.

Ardından arazinin bir kısmının Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kışlası'nda olması nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı'ndan da görüş istendi. Bakanlık, 130 hektar yüzölçümlü arazinin bedelinin Maliye Bakanlığı tarafından TOKİ'ye ödenmesi koşuluyla, Milli Savunma Bakanlığı'na ait olan tahsisin kaldırılmasının uygun olduğunu bildirdi.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün, Maliye Bakanlığı'na yazdığı 2 Şubat 2015 tarihli TÜRGEV konulu talep yazısı aynı gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından "olur" verilerek imzalandı. Böylece 606 Milyon TL'lik arazi 3 Milyon TL'ye TÜRGEV'e verildi.

Hayır hayır.

Yanlış yazmadım 3 milyon TL!

Kamunun uğradığı zarar 603 Milyon TL.

Başakşehir Başak Mahallesi'nde 577 bin metrekare büyüklüğündeki 2 bin 125 numaralı parselin 477 bin metrekaresi hazine mülkiyetinden alınarak üniversitenin yani TÜRGEV'in mülkiyetine verildi.

Şimdi sıra üzerine TÜRGEV tarafından İbn Haldun Üniversitesi'ni kurmaya geldi.

Eeee doğal olarak belediyeden imar izni alınması gerekti.

Burada da Erdoğan'ın ''kendime inandığım kadar inandığım'' dediği  Mevlüt Uysal devreye girdi.

Mevlüt Uysal'ın Belediye Başkanı olduğu Başakşehir Belediyesi Meclisi yıldırım hızı ile İmar planı değişikliği yaptı. Hazine mülkiyeti üniversite alanına, aynı parsel üzerindeki 100 bin metrekarelik alan da hazine mülkiyetinden çıkarılıp park alanı yapıldı.

Bu konuda CHP Milletveklili Özgür Karabat'ın açıklamalarını okuyalım:

"Başak Mahallesi'nde 2016'da yapılan bir diğer imar planı değişikliğiyle, 3 bin 637 numaralı parselin hazineye ait 149 bin metrekarelik kısmı da 'özel eğitim alanına' dönüştürüldü. Her iki değişiklikle toplam 726 bin metrekare, hazine mülkiyetinden üniversite alanına ve özel eğitim alanına çevrilmiş oldu.

Toplam 726 bin metrekare yani 101 futbol sahası büyüklüğündeki araziler, üniversite kurulmak üzere tahsis edildi.

Bahsettiğimiz alanlar Başakşehir Fatih Terim Stadı ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesine yakın araziler. Bu bölgelerde arsaların bir metrekaresi bin dolardan başlıyor. Dolayısıyla yapılan tahsislerin ekonomik değeri en az 600 milyon dolar, yani bugünkü hesapla 2 milyar 100 milyon lira. Arsalar protokolle TÜRGEV'e verildi. Tapu kayıtlarında TÜRGEV'de gözüküyor."

İBB Başkan Mevlüt Uysal, TÜRGEV'in kurucularından ve yönetim kurulu üyesi. Vakfın internet sitesinde 'Yönetim Kurulu Üyeleri' listesinde adı duruyor. Uysal'ın adı, ilçe sınırları içindeki bir cami alanının TÜRGEV'e verilmesiyle de gündeme gelmişti. CHP, değeri 1 milyar 100 milyon lira olan arazilerin TÜRGEV'e verilmesinin, Uysal'a İBB Başkanlığı yolunu açtığını belirtiyor.

Bu araziye yapılması planlanan üniversite inşaatı 23 Ekim 2018 tarihinde Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı Dr. Fatmanur Altun,  Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'nun katılımı ile başlatıldı. Ekim 2019'da da bitirilmesi planlanıyor.

Mevlüt Uysal'ın ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşılıklı güvenlerinin eseri midir bilmiyorum.

Bildiğim şey şu AKP'li Belediyelerin tamamı Erdoğan ailesine sevgisini fazlası ile gösteriyor!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58