Yeni Çağ Gazetesi

Udumbara çiçeği nedir?

Doğa olaylarından biri olan ve inanışa göre üç bin yılda bir gerçekleşen Udumbara çiçeği, ağaçların dallarında parazit olarak yetişir. Budistlerin inandığı efsaneye göre, 3 bin yılda bir çiçek veren Udumbara çiçeği, sosyal medyanın gündeminde yer aldı.

22 Eylül 2020 Salı 17:32

Udumbara çiçeği nedir?

UDUMBARA ÇİÇEĞİ NEDİR?

Udumbara, Budizm inancında efsaneler arasında yer alan, nadir görülen ve 3 bin yılda bir çiçek açtığına inanılan bir türdür. Türkiye'de görülmesiyle birlikte vatandaşlar Udumbara çiçeği efsanesi hakkında detaylı bilgi araştırmasına hız kazandırdı. Buna göre; Udumbara çiçeği nedir?

İşte tüm bilgiler…

UDUMBARA ÇİÇEĞİ NEDİR? UDUMBARA ÇİÇEĞİ EFSANESİ

Türkiye'de zaman zaman çeşitli haberlerde Udumbara çiçeğine rastlandığına dair ifadeleri görmek mümkün. Budizm inancında efsaneler arasında yer alan ve 3 bin yılda bir çiçek açtığına inanılan Udumbara için 'Cennetten Gelen Çiçek' ifadesi de kullanılmaktadır.

Udumbara çiçeği ağaçların dalların parazit olarak yetişen bir çiçektir. Youlan Paulo ismiyle de bilinen bu çiçek çapı 7 mm gövdesi 1 mm olan çok küçük bir çiçektir. Üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle görülmesi oldukça zordur. Udumbara çiçeğinin üç bin yılda bir açtığı ve çok nadir görüldüğü inancı üzerine bu çiçek ile ilgili bir inanç gelişmiştir. Budistlerin inandığı efsaneye göre mucize bir çiçektir. Udumbara Hint dilinin en eski hali olan Sanskritçede 'cennetten gelen hayır çiçeği' anlamına gelmektedir. İnsanların cennetten geldiğine inandıkları bu nadir görülen çiçek görüldüğünde cennette gibi yaşayacakları Budist inancında yer almaktadır.

UDUMBARA ÇİÇEĞİ EFSANESİ NEDİR?

Udumbara çiçeğinin üç bin yılda bir açtığı ve çok nadir görüldüğü inancı üzerine bu çiçek ile ilgili bir inanç gelişmiştir. Budistlerin inandığı efsaneye göre mucize bir çiçektir. Udumbara Hint dilinin en eski hali olan Sanskritçede 'cennetten gelen hayır çiçeği' anlamına gelmektedir. İnsanların cennetten geldiğine inandıkları bu nadir görülen çiçek görüldüğünde cennette gibi yaşayacakları Budist inancında yer almaktadır. Avatar çiçeği de denilen Udumbara'nın mucizeleri getireceği inancı Budistler için vazgeçilmezdir.

İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.