Rus savaş uçağı ABD SİHA’sını düşürmüştü. Görüntüler ortaya çıktı

Rus savaş uçağının ABD SİHA’sını düşürdüğü anların görüntüleri ortaya çıktı.

Rus savaş uçağı ABD SİHA’sını düşürmüştü. Görüntüler ortaya çıktı

ABD, Karadeniz üzerinde Rus Su-27 savaş uçaklarının ABD’ye ait MQ-9 Reaper SİHA’ya çarptığı ve üzerine yakıt boşalttığı anların videosunu yayınladı.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) iki Rus Su-27 uçağının, Karadeniz’de ABD''ye ait MQ-9 İnsansız Hava Aracını taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un uluslararası sulara düştüğünü duyurdu.

EUCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’ya ait iki Su-27 uçağının Karadeniz üzerinde ABD Hava Kuvvetlerine bağlı MQ-9 istihbarat, gözlem ve keşif insansız hava aracına (İHA) “profesyonel olmayan bir şekilde önleme yaptığı” kaydedildi.

Açıklamada, “Sabah saat 7.30 sularında Rus Su-27’lerinden biri MQ-9’ın pervanesine çarptı. ABD Kuvvetleri MQ-9’u Karadeniz’de uluslararası sulara düşürmek zorunda kaldı. Çarpışmadan önce Su-27 uçağı düşüncesizce, çevreye zarar vererek, gayri profesyonel bir şekilde MQ-9’un üzerine yakıt püskürttü ve önünde uçtu. Bu olay güvensiz ve gayri profesyonelliğin yanı sıra beceriksizliğin göstergesidir.” denildi.

Öne Çıkanlar