Terkedilmiş köyde 25 yıldır yalnız yaşıyor

Terkedilmiş köyde 25 yıldır yalnız yaşıyor
Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı 15 haneli terk edilmiş Tağ köyünde 25 yıldır tek başına yaşayan Arıcı, demir atölyesinde çevre köylerden gelen balta, kazma, kürek ve satır siparişleriyle geçimini sağlıyor.

Manevi değerlere çok bağlı yetiştiğini ve ömrünün geri kalan kısmını da bu şekilde geçirmek istediğini anlatan Hikmet Arıcı, "Bu köydeki medreselerde  zamanında çok büyük alimler yetişmiş. Bu nedenle köyden ayrılmıyorum. Ömrüm  yetene kadar hem tarihimize sahip çıkacağım hem de demircilik mesleğini  sürdüreceğim." dedi.

Arıcı, taş ve topraktan yaptığı tek gözlü atölyesinde çevre köylerden  gelen siparişler üzerine balta, kazma, kürek ve satır üreterek geçimini  sağladığını aktardı.

Ağabeyinden öğrendiği demircilik mesleğini sürdürdüğünü belirten  Arıcı, "Allah'a çok şükür bugüne kadar kimse bizim yaptığımız ürünlerden  şikayetçi olmadı. Çevre köylerden, Hizan'dan hatta Bahçesaray'dan bile  malzemelerini yaptırmak için buraya geliyorlar." diye konuştu.

Hikmet Arıcı, kendisine sürekli, "Merkeze taşınıp daha çok imkanla  ürünlerini yapıp satmak varken neden bu dağ başında tek başına kalıyorsun?" diye  sorulduğunu aktararak, bir çok insanın köyün manevi değerini bilmediğini  vurguladı.

KÖYÜN GÖNÜLLÜ REHBERİ

Köyü ziyarete gelenlerin namaz kılması için hayırseverlerin  yardımlarıyla bir cami yaptırdıklarını anlatan Arıcı, "Eskiden köyde 3 medrese  varmış. İnşallah bundan sonra da bir medrese yaptıracağız. Bir zamanlar olduğu  gibi yine burada öğrenciler yetişecek inşallah." dedi.

Köydeki medreselerde yetişen bir çok önemli kişinin İslam'a büyük  hizmetler verdiğini vurgulayan Arıcı, "Şimdiye kadar buraya gelen bütün  misafirler çok memnun ayrıldılar. Ben de köyümüzü ziyarete gelenlere rehberlik  yapıp rahat etmelerine yardımcı oluyorum." diye konuştu.

Köyde elektrik olduğunu, su ihtiyacını kaynaktan karşıladığını ve  bakımını yaptığı küçük bir evde kaldığını anlatan Arıcı, zaman zaman da  yakınlarının bulunduğu Doğancı köyü Kıran mezrasında zaman geçirdiğini ve  yiyeceklerinin bir bölümünü buradan temin ettiğini söyledi.

Doğancı Köyü Muhtarı Nihat Gültekin de Arıcı'nın çevrede çok sevilen  bir kişi olduğunu belirtti. Zaman zaman Kıran mezrasına gelen Arıcı'nın buradaki hayvanlarının  bakımını da yaptığını anlatan Gültekin, "Kendisine çevre köylerden demircilikle  ilgili çok fazla sipariş gider. Çok çalışır. Ayrıca Tağ köyünü gezmek için  gidenlerle de ilgilenir." dedi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.