Vatandaşın vergileri dış borca gitti!

Vatandaşın vergileri dış borca gitti!
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre vatandaşların vergileri yine dış borca gitti. Son açıklanan merkez yönetim borç istatistiklerine göre kamu kuruluşları 2019 yılı içinde yüzlerce milyon euro dış borç aldı.

Serkan TALAN / YENİÇAĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, merkezi yönetimin bürüt borç stoku 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle bir trilyon 328 milyar 800 milyar lira oldu. Borç stokunun 668,5 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 660,2 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, vatandaşların verileri yine yüksek dış borçlara gittiğini ortaya koydu. Bakanlığın hazırladığı dış borç tablosuna göre, erozyonla mücadele için ağaçlandırma çalışması ve kamu binalarında enerji verimliliği gibi projeleri için sadece 2019 yılı içinde yüzlerce milyon euro kredi alındı.

Merkezi yönetimin 2019 yılında yurt dışından aldığı bazı krediler şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü için Fransız Kalkınma Bankası’ndan 169 milyon 560 bin euro kredi aldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, sulama modernizasyonu projesi için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 250 milyon 567 bin euro kredi aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda afet riski yönetimi projesi için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 267 milyon 600 bin euro kredi aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarında enerji verimliliği projesi için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 135 milyon 900 bin euro kredi aldı.

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58