Vergi incelemesi olanlara ek süre

Vergi incelemesi olanlara ek süre
Haklarında vergi incelemesi olanlardan, alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanuna süresi içinde başvuramayan 200 bin kişiye, 30 Kasım akşamına kadar süre tanındı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, haklarında vergi incelemesi olanlardan, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanuna süresi içinde başvuramayanlara, yeni bir hak getirdiklerini belirterek, "Bu düzenleme sadece haklarında vergi incelemesi olanlarla ilgili. Bu durumda olan vatandaşlarımız, kanuna 30 Kasım'a kadar başvurabilecek." dedi. Naci Ağbal, konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan, Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının, önceki gün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini söyledi. 

AY SONUNA KADAR

Söz konusu kanun ile haklarında vergi incelemesi olup da yapılandırma kanunundan sonra incelemesi tamamlanan ve kendilerine gönderilen tebligat üzerine 30 günlük başvuru süresini kaçıran mükelleflere yeni bir hak verilmesine imkân sağlandığını aktaran Naci Ağbal, şunları kaydetti: 
"Bu maddeyi bir misâlle anlatmak gerekirse; 19 Ağustos 2016 tarihinde hakkında vergi incelemesi olan bir mükellefimiz, yapılandırma imkânlarından inceleme bittikten sonra yararlanabiliyor. İnceleme bitiminde kendilerine ihbarname tebliğ edilen mükelleflerimizden bazıları bu 30 günlük süre içinde başvurmuş, yapılandırmanın getirdiği imkânlardan yararlanmış. 200 bin civarında mükellefimiz ise kendileri için de sürenin Ekim ayının sonunda
bittiğini düşünerek, başvuramamış. 

Yine haklarında vergi incelemesi olan bazı mükellefler de başvurmuş, ancak, ödeme süresinin kendileri için de 30 Kasım olduğunu zannederek, gereken sürede ödemememiş. Şimdi, bu durumda olup da yapılandırmanın getirdiği haklardan yararlanma imkânını kaybeden mükelleflerimize yeni bir şans tanıyoruz." 

SÜREYİ KAÇIRANA EK SÜRE

Naci Ağbal, 20 Ağustos 2016 tarihi ile 31 Ekim 2016 tarihleri arasında, tebliğ edilen ihbarnameler üzerine süresinde, yani 30 günde başvuramayan mükelleflerin, yeni getirilen bu düzenlemenin Resmî Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdiği ay sonuna kadar başvurup, borcunu ödeyebileceğini söyledi. 
TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün kabul edilen kanunun bu ay içinde yürürlüğe gireceğini düşündüğünü dile getiren Ağbal, "Dolayısıyla, söz konusu vatandaşlarımız, kanundan yararlanmak için bu ay sonuna kadar, yani 30 Kasım'a kadar başvurabilecek. Yapılandırılan tutarların ilk taksit veya peşin ödemesi de aynı süre içinde olacak." ifadelerini kullandı.

İNCELEMESİ SÜRENLER

Naci Ağbal, vergi incelemesi halen devam eden mükelleflerin ise incelemeleri bittikten sonra kanundan yararlanma haklarının olduğunu hatırlatarak, "Bunun için mükellefimize; hazırlanan broşürlere ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan dokümanlara bakmalarını tavsiye ediyorum." diye konuştu.  
Maliye Bakanı Ağbal, söz konusu düzenlemenin sadece haklarında vergi incelemesi olanları ilgilendirdiğine dikkati çekerek, "Vatandaşlarımızın tekrar dikkatini çekiyorum. Bu düzenleme özel bir hükme yönelik. Yeniden yapılandırma kanunundan yararlanmak için son başvuru süresi olan 25 Kasım 2016 tarihi değişmedi. İlk taksit ve peşin ödemeler de 30 Kasım 2016 tarihine kadar olacak." dedi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş